birgün

28° PARÇALI BULUTLU

AVRUPA 09.07.2020 09:55

‘Kadına yönelik şiddete hayır!’ karikatür yarışması sonuçlandı

‘Kadına yönelik şiddete hayır!’ karikatür yarışması sonuçlandı

BirGün/FRANKFURT

Yayın hayatına Almanya’da başlayan uluslararası E-Mizah Dergisi Don Quichotte ile İstanbul Düşünce ve Eğitim Derneği tarafından düzenlenen “Kadına Yönelik Şiddete Hayır!” konulu uluslararası karikatür yarışması sonuçlandı.

Tüm seçici kurul üyelerinin kadın çizerlerden oluştuğu, organizasyonun da kadınlardan oluşan bir ekiple yönetildiği yarışmaya 62 ülkeden, 394 karikatürist toplam 1040 eserle katıldı.

Don Quichotte dergisinin ve şimdiye kadar 13 kez düzenlenen “Uluslararası Don Quichotte Karikatür Yarışmaları”nın kurucusu Erdoğan Karayel ise organizasyonun sadece sosyal medya paylaşımlarını yürütmekle yetindi. Kareyel, yarışmada kadına yönelik şiddeti değil şiddete karşı koyan, haklarını savunan ve güçlü kadın imajını yansıtan çalışmalara öncelik verildiğini açıkladı.

Ödül kazanan karikatür(cü)ler ve ülkeleri şöyle:

► Birincilik ödülü: Pepe Sanmartin (Peru)

► İkincilik Ödülü: Mahmoud Nazari (İran) ve Marco De Angelis (İtalya)

► Üçüncülük Ödülü: Lıu Qıang (Çin)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız