birgün

19° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 09.06.2021 16:00

Kadınlar İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmeyecek: 19 Haziran’da mitingde, 1 Temmuz’da Taksim/Tünel’de isyandayız!

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla İstanbul Sözleşmesi’nden yürürlükten kaldırılacağı 1 Temmuz günü, Taksim/Tünel’de olacak.

Kadınlar İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmeyecek: 19 Haziran’da mitingde, 1 Temmuz’da Taksim/Tünel’de isyandayız!

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla Türkiye’nin çekildiğini duyurduğu İstanbul Sözleşmesi’nin sona ereceği 1 Temmuz’da Türkiye’nin dört bir yanında kadınlar sokakta olacak. İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu, tüm kadınları 19 Haziran’da büyük kadın mitinginde, 1 Temmuz’da Taksim/Tünel’de ses çıkarmaya çağırdı.

Kampanya grubunun açıklaması şöyle:

"Bugün, İstanbul Sözleşmesi'ne giden yolda mihenk taşı olan Nahide Opuz kararının yıldönümü. 12 yıl önce AİHM Türkiye'yi kadına yönelik şiddeti önleme yükümlülüğünü yerine getirmediği için mahkûm etti. İki yıl sonra Türkiye, İstanbul Sözleşmesi'nin ilk imzacısı oldu. Ama bugün devlet kadınları ve LGBTİ+ları şiddetten etkin korumak yerine İstanbul Sözleşmesi'nden çekildiğini ilan ederek, 1 Temmuz son tarih diyerek şiddet faillerini cesaretlendiriyor.

1 Temmuz’a kadar her yerde İstanbul Sözleşmesi’ni anlatıyoruz; sözleşme bizim, vazgeçmiyoruz, kararı geri çekin diyoruz. 1 Temmuz günü ise Türkiye gerçekten İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen ilk ve tek ülke olursa, yani şiddeti önleme yükümlülüğünden caydığını böylece ilan ederse saat 19.00’da Taksim/Tünel’de tüm itaatsizliğimizle buluşuyoruz. Bunun ötesi yok. Biz kadınlara ve LGBTİ+lara yaşam hakkı tanımayanlara diyoruz ki; o zaman hayat kimse için olağan akışında akamaz. Bize biçilen rolleri, görevleri, kalıpları, eşitsizliği, şiddeti, adımıza karar verenleri reddediyoruz. Sokağa dökülüyoruz. Haklarımız bizim, hayat bizim, İstanbul Sözleşmesi bizim. Hayatlarımıza birlikte sahip çıkmak için haydi sokağa!"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol