birgün

8° AÇIK

Kadınlar: Ne giyeceğimize biz karar veririz!

Kadınlar, "Kıyafetime karışma" sloganıyla Kadıköy Süreyya Operası önünden Kadıköy İskele Meydanı’na kitlesel yürüyüş düzenledi.

GÜNCEL 30.07.2017 12:54
Kadınlar: Ne giyeceğimize biz karar veririz!
Abone Ol google-news

ZEYNEP KURAY

Kadınlar, "Kıyafetime karışma" sloganıyla Kadıköy Süreyya Operası önünden Kadıköy İskele Meydanı’na kitlesel yürüyüş düzenledi. Şarkıcı Yonca Evcimik’in de katıldığı yürüyüşte kadınlar,” Ne zaman ne giyeceğimize, nereye gideceğimize biz karar veririz” mesajı verdiler

‘KENDİNE GEL, HADDİNİ BİL!’

Türkiye’de giydikleri kıyafetleri bahane eden erkeklerin şiddetine maruz kalan kadınlar 'dur' dedi. "Kıyafetime karışma" sloganıyla Kadıköy’de bir araya gelen binlerce kadın, söylem ve uygulamalarıyla saldırılara davet çıkartan AKP hükümetini ve gerici zihniyeti Süreyya Operası’ndan Kadıköy İskele Meydanı’na yaptıkları yürüyüşle protesto ettiler. Kadınların omuz omuza yürüdüğü eylemde, şarkıcı ve dansçı Yonca Evcimik, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu sözcüsü Gülsüm Kav ile LGBTİ üyeleri ön saflarda yerini aldı. “Kıyafetime karışma. Kadınlar için adalet” yazılı pankart ile “ El alem ne dermiş” , “ Kıyafetime karışma” dövizler taşıyan kadınlar, ellerinde elbise askılarına asılı şortlarla, “ Ne istersek giyeriz, her yerde de gezeriz” diye haykırdı. Yürüyüş boyunca, “Kıyafetime, şortuma, başörtüme karışma” , “ Her yer kadın, her yer direniş”, “Kıyafetim için direneceğim”, “ Müftülük şaşırma, hayatıma karışma”, “ Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarını atan kadınlara çevredeki yurttaşlar alkışlarla destek verdi. Kadıköy İskele Meydanı’na “Kendine gel, haddini bil” şarkısını seslendiren Yonca Evcimik’e tüm kadınlar eşlik etti. Kadınlar adına açıklamayı Dilber Sünnetçioğlu okudu.

‘ARTIK YETER DİYORUZ!’

“Ayşegül Terzi, Ebru Tireli, Melisa Sağlam, Canan Kaymakçı… Her biri ve daha nice kadın kıyafetleri bahane edilerek saldırıya uğradı” hatırlatmasını yaparak sözlerine başlayan Sünnetçioğlu, “Toplumun yarısını oluşturan biz kadınlar bugün artık yeter diyoruz. Ne zaman ne giyeceğimize, nereye gideceğimize biz karar veririz. Kıyafetlerimize karışmayın; pembe vagonlarla bizleri ayrıştırmaya çalışmayın ” dedi. Ayşegül Terzi davasında faillin tutuksuz yargılanma kararı, Ebru Tireli’ye saldıranın serbest bırakılması, kadınların yaşam tarzına yönelik saldırıların da artmasına sebep olduğunu vurgulayan Sünnetçioğlu, “Günlük hayata her gün, kamusal alanlarda sürekli kadınların kıyafetlerine karışılıyor. Neredeyse her gün kıyafetlerimize yönelik saldırılarla karşır olduk” diye konuştu. Yaşananlarda örnek veren Sünnetçioğlu, İstanbul’da Melisa Sağlam, Ercan Kızılateş tarafından, “ Ramazan da böyle giyinmeye utanmıyorsun?” denilerek minibüste saldırıya uğradığını, yine İstanbul Eminönü’nde bir adamın, “ Üstüne başına dikkat et milleti azdırıyorsun” diyerek Canan Kaymakçı’ya sözlü saldırına bulunduğunu hatırlattı. Sünnetçioğlu, gelinen noktada kadınlara dayatılan “ onu giyme, orada yürüme, böyle kahkaha atma” sözleri bizlere darp ve cinayet olarak geri döndüğüne işaret etti. Kadınların yaşam tarzına yönelik sözlem ve uygulamalardan derhal vazgeçilmesini isteyen Sünnetçioğlu, “ Nasıl giyineceğimize dair kararlar biz kadınlarındır. Ne giyeceğimize, nerede, ne zaman yürüyeceğimize, hangi toplu taşıma aracını kullanacağımızı, hangi vagona bineceğimize elbette biz karar veririz. Buna kimse karışamaz” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol