25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde kadınlar, ülkenin dört bir yanında bir araya geldi. Erkek şiddeti ve iktidarın politikalarına tepki gösterilirken, mücadele vurgusu yapıldı. Eylemlerde 'Hükümet istifa' sloganları atıldı.

Kadınlar ülkenin dört bir yanında bir araya geldi: Hükümet istifa!

HABER MERKEZİ

Kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde erkek şiddetine karşı ülkenin dört bir yanında bir araya geldi. Mücadelenin önemine vurgu yapan kadınlar "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!" dedi. İstanbul'da polis, kadınlara biber gazıyla müdahalede bulundu.

Kadınların, 25 Kasım için İstanbul'daki buluşma noktası Taksim oldu.

Eylem öncesi, Taksim’de bir araya gelen kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları atmaya başladı.

İstiklal Caddesi'nde yürüyen Nar Kadın Dayanışması'na polis 'Slogan atmayın' dedi.

Nar Kadın Dayanışması ise 'Slogan yok, isyan var' diyerek yürümeye devam etti.

kadinlar-taksim-de-bir-araya-geldi-susmuyoruz-korkmuyoruz-itaat-etmiyoruz-948109-1.

kadinlar-taksim-de-bir-araya-geldi-susmuyoruz-korkmuyoruz-itaat-etmiyoruz-948110-1.

kadinlar-ulkenin-dort-bir-yaninda-bir-araya-geldi-hukumet-istifa-948125-1.

Kadınlar eylemde sık sık sloganlar attı. Erkek şiddeti ve iktidarın politikalarına tepki gösterildi.

Eylemde 'Hükümet istifa!' çağrısı da yapıldı.

POLİSTEN MÜDAHALE

Tünel Meydanı'nda toplanan kadınlar, yürüyüşe geçti. Polis, İstiklal Caddesi'ne barikat kurdu.

Kadınlar da polis barikatının önünde "Aç aç barikatı aç" sloganı atarak tepki gösterdi.

Polis, kadınlara biber gazıyla müdahalede bulundu.

İZMİR

Kadınlar ve LGBTİ+’lar, İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü’nde bir araya geldi. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde buluşan kadınlar, Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne yürüdü.

Yapılan açıklamada, “Ülkemizde kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve kadın cinayetleri her yıl katlanarak artıyor. AKP hükümetinin kadın düşmanı politikaları, devletin şiddeti önleyecek mekanizmaları harekete geçirmemesi, erkek egemen yargı kararları, kriz ve pandeminin kadın emeği sömürüsü açısından fırsata dönüştürülmesi ve artan yoksulluk sonucu kadınlar evde, işte, sokakta, kampüste her yerde şiddetin türlü biçimlerine maruz kalıyor” denildi.

Yargı ve medya eliyle kadına yönelik şiddetin meşrulaştırılarak, pekiştirildiği vurgulanan açıklamada, “İktidarın nefret dili sokaklara yansımakta, körüklenen ayrımcılık ve eşitsizlikler sonucu ‘güçsüz’ gösterilen kadınlar ve LGBTİ+’lar sokak ortasında samuray kılıçlarıyla katledilmektedir. Bu durumun bir örneği de geçtiğimiz gün Bornova Sokağı’nda iki trans kadın arkadaşımızın bıçaklanmasıyla yaşanmıştır. Kadınların, LGBTİ+’ların, çocukların ve göçmenlerin şiddete karşı korunmasında önemli bir rol oynayan, gerçek bir eşitlik temelinde yazılmış İstanbul Sözleşmesi'nden bir gece yarısı imzanın çekilmesi de bu saldırıların parçasıdır. Ancak buradan bir kez daha hatırlatalım; Eşitliğe, laikliğe ve özgürlüğümüze yönelik iktidarın gerici saldırılarını kabul etmiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Kadınların barış içinde bir yaşan istediği belirtilen açıklamada, “Göçmen kadın ve çocukların haklarının tanınmasını istiyoruz. Eşit işe eşit ücret, güvenceli iş ve güvenli ortamlarda yaşamak istiyoruz. Bunun için örgütlenmekten, mücadele etmekten dayanışmadan asla vazgeçmeyeceğiz. Evde okulda, kampüste, sokakta, işyerlerinde, fabrikalarda bizleri hapsetmeye çalıştığınız karanlığa teslim olmayacağız. Yaşam hakkımızı savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Mirabel kız kardeşlerden aldığımız güçle buradayız, dayanışmamızdan, birlikteliğimizden aldığımız güçle buradayız. Kirpiğimiz yere düşmesin diye mücadele etmeye kararlıyız” denildi.

Açıklamada şunlar dile getirildi: “Kadınları erkeğe, sermayeye ve devlete daha da bağımlı hale getirmek için her türlü krizi fırsata çevirmenin hesabını yapanlara karşı sesimizi yükseltmek hesap sormak için isyandayız. Bu düzeni değiştirene kadar şiddete uğrayan, ezilen ve sömürülen kadınların her biri için dayanışarak, örgütlenmeye devam edeceğiz. Biz kadınlar şiddetin, yoksulluğun olmadığı eşit ve adil bir yaşam istiyoruz. Bu yaşamı, Mirabel kardeşlerin özgürlük mücadelesinden ve tüm kız kardeşlerimizden aldığımız güçle hep birlikte kuracağız.”

kadinlar-taksim-de-bir-araya-geldi-susmuyoruz-korkmuyoruz-itaat-etmiyoruz-948117-1.

DENİZLİ

Denizli'de bir araya gelen kadınlar, Candoğan Meydanı'ndan Çınar Meydan'ına yürüdü. Burada yapılan açıklamada, "Geçtiğimiz sene Denizli’de katledilen Tuba Tokbaş’ın katili Eray Hakver’e verilen müebbet hapis cezası erkek yargının adaleti sonucu 'iyi hal indirimi' ile 25 seneye düşürüldü.İktidar her kriz anında nefreti ve şiddeti körüklüyor. Pandemin başından itibaren LGBTİ+ düşmanlığı derinleştiriliyor, LGBTİ+’lar hedef gösteriliyor, yok sayılıyor. Cinsel kimlik ve yönelimler marjinalleştiriliyor, terörize edilmek isteniyor. LGBTİ+fobi lubunlayaların hayatlarını tehdit ediyor. 21'inci yüzyıl kadınların yüzyılı olacak. Dünyayı yerinden oynatacağız" denildi.

kadinlar-taksim-de-bir-araya-geldi-susmuyoruz-korkmuyoruz-itaat-etmiyoruz-948118-1.

DATÇA

Datça Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Datça Kadın Platformu'nun “25 Kasım kadına yönelik şiddetle mücadele günü” nedeniyle açıklama yaptı. Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan açıklamada, "Kadınlar öldürülüyor, her gün, her yerde, her vahşi yöntemle, hem de en yakınlarındaki erkekler tarafından. Sevdiğim dediği, eşi, sevgilisi, babası, kardeşi, eski eşi, eski erkek arkadaşı elinden geliyor ölüm, hem de çoğunlukla en güvenli olması gereken evlerinde öldürülüyorlar. Sokakta geliyor bazen de ölüm" denildi.

Açıklamada, şunlar dile getirildi: "İstanbul Sözleşmesi kaldırıldı. İstanbul’da imzalandığı için İstanbul adını alan bu sözleşme 45 ülke ve AB tarafından imzalandı. 34 ülke tarafından da onaylandı. Türkiye, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen ilk ve tek ülke oldu. Ama bu iş burada bitmedi bitmeyecek! Bunu kabul etmiyoruz! Mücadelemiz sürecek! Çünkü İstanbul Sözleşmesi bizim! Bizim adımıza karar veren, bizi şiddete karşı savunmasız bırakanları reddediyoruz! Reddediyoruz!"

kadinlar-taksim-de-bir-araya-geldi-susmuyoruz-korkmuyoruz-itaat-etmiyoruz-948119-1.

ÖDEMİŞ

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Ödemiş Kent Konseyi Kadın Meclisi öncülüğünde Ödemiş Hükümet Meydanı Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bu anlamlı günde Ödemiş Kent Konseyi olarak; kadın cinayetlerinin, şiddetin ve ayrımcılığın son bulacağı aydınlık günlerin ümidiyle 'Kadına yönelik şiddete hayır!' diyor ve kadın-erkek eşitliğini her platformda savunmaya devam edeceğimizin bilinmesini istiyoruz."

ESKİŞEHİR

kadinlar-ulkenin-dort-bir-yaninda-bir-araya-geldi-hukumet-istifa-948120-1.

kadinlar-ulkenin-dort-bir-yaninda-bir-araya-geldi-hukumet-istifa-948121-1.

BOLU

kadinlar-ulkenin-dort-bir-yaninda-bir-araya-geldi-hukumet-istifa-948122-1.

kadinlar-ulkenin-dort-bir-yaninda-bir-araya-geldi-hukumet-istifa-948123-1.

ANTALYA

kadinlar-ulkenin-dort-bir-yaninda-bir-araya-geldi-hukumet-istifa-948124-1.