birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 09.05.2021 10:39

Kadınlar yaşlanınca da güvencesiz çalışıyor

Kadınlar yaşlanınca da güvencesiz çalışıyor

HABER MERKEZİ

Ülkedeki yaşlı nüfusun güvencesizliğini inceleyen İstanbul Politik Araştırmalar Enstitüsü (İstanPol), ‘Türkiye’de İşgücündeki Yaşlılar ve Güvencesizlik’ başlıklı raporunu yayımladı.

Raporda yaşlıların çalışmak zorunda bırakıldığı ve kadınların maruz kaldıkları güvencesizliğin yaşlılık dönemlerinde de devam ettiği vurgulandı.

Raporda dikkat çeken tespitler şu şekilde dile getirildi:

♦ Güvencesizlik ve buna eşlik eden belirsizlik hissi kişilerin bağımlılığını artırabiliyor, onları sosyal anlamda güçsüzleştiriyor.

♦ Sigortasız çalışma pratiği 65 yaş ve üstü vatandaşlar için her gelir grubundan çok daha fazla.

♦ Raporun, politika önerileri arasında ‘emekli aylıklarının bireylerin insani ve onurlu bir hayat sürmesi için artırılması’ da var.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol