birgün

5° PARÇALI AZ BULUTLU

Kadınlara uygulanan polis şiddeti yargıya taşındı

GÜNCEL 01.12.2022 06:30
Kadınlara uygulanan polis şiddeti yargıya taşındı Fotoğraf: Twitter/@25kasimkadin
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

25 Kasım Platformu, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde İstanbul’da polisin uyguladığı şiddeti ve işkenceyi yargıya taşıdı. Suç duyurusu öncesinde Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde açıklama yapan platform üyeleri, "Şiddete sessiz kalmıyoruz, valilik, kaymakamlık, emniyet kadınların canına kast ediyor, suç işliyor" dedi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “25 Kasım Kadın Platformu olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da Taksim Tünel Meydanı’nda toplanmak üzere çağrımızı yaptık. Ama devlet, kadınların şiddete karşı güvenli bir şekilde buluşmasını sağlamak yerine, tüm gücünü kadınları engellemek için seferber etti. Beyoğlu Kaymakamlığı’nın 24 Kasım günü yayınladığı hukuksuz yasak kararına karşı iptal davamız sürüyor. Kadınlar polis tarafından çevrelenip darbedilerek gözaltına alındı. Gözaltı işlemi sırasında hiç bir uyarı yapılmadı, polis en başından itibaren hakaret ve taciz içeren sözlerle, kalkanla, tekme ve yumruklarla şiddet uygulayarak, bayıltarak, kimimizin bacağını kırarak, kimimizi kan içinde bırakarak ve ters kelepçe yaparak bizleri gözaltına aldı. Suç duyurularımız ve disiplin soruşturması başvurularımız devam edecek." Kadınların açıklaması şöyle devam etti: "Doktorların şiddete maruz kalan arkadaşlarımızı muayene etmemesi, şikayetlerini kayıt altına almaması başta olmak üzere pek çok hak ihlali, uygulandı Prosedür denilerek işkence ve kötü muamelenin normalleştirilmesini, kadınların canına kastederek susturmaya çalışan bu yeni polis şiddeti ‘konseptini’ asla kabul etmiyoruz. Suç duyurularımız ve disiplin soruşturması başvurularımız devam edecek. Sokaklarda görüşmek üzere."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol