birgün

10° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Kadınlardan İstanbul Sözleşmesi eylemi: Karar yok hükmündedir

İstanbul Sözleşmesi'nin yürürlükten kalkmasına karşı kadınlar sokakları kuşattı. Bugüne dek tüm haklarını büyük mücadeleler sonucu elde edilen kadınlar "Bu kararı tanımıyoruz. Mücadelemiz sürecek" dedi.

KADIN 01.07.2021 18:44
Kadınlardan İstanbul Sözleşmesi eylemi: Karar yok hükmündedir
Abone Ol google-news

Türkiye, 2011 yılında imzaladığı ve 10 Şubat 2012’de Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nden resmi olarak çekildi. Her saniye onlarca kadının şiddet gördüğü, ortalama her gün 1 kadının erkek şiddeti sonucu yaşamını yitirdiği bir ortamda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasına karşı kadınlar sokağa çıktı.

İstanbul'daki protestoların merkezi Taksim İstiklal Caddesi oldu. Genci yaşlısı toplumun farklı kesimlerinden kadınlar tek slogan altında birleşti: Kararı tanımıyoruz, geri alamazsınız.

Saat 18'den itibaren rengarenk giysileri ellerinde pankartlarıyla Tünel'de buluştu. "İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz. Bizim için bitmedi" yazılı pankartın ardından Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

Yüzlerce kadının bir araya geldiği Taksim'de, "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz", "'Asla yalnız yürümeyeceksin", "'Bu daha başlangıç, mücadeleye devam", "Kadın cinayetleri politiktir", "'Kadınlar birlikte güçlü", "Karar yok hükmündedir", "Yaşasın kadin dayanışması" sloganları atıldı.

kadinlardan-istanbul-sozlesmesi-eylemi-karar-yok-hukmundedir-894236-1.

kadinlardan-istanbul-sozlesmesi-eylemi-karar-yok-hukmundedir-894237-1.

kadinlardan-istanbul-sozlesmesi-eylemi-karar-yok-hukmundedir-894238-1.

kadinlardan-istanbul-sozlesmesi-eylemi-karar-yok-hukmundedir-894239-1.

Öte yandan polis barikatları kaldırıldı. Kadınlar, Tünel Meydanı’ndan Taksim yönüne doğru yürüdü.

Polis, yürüyüşe İstiklal Caddesi’nin belli bir yerine kadar izin verdi.

Polis barikatına doğru yürüyen kadınlar, barikatın açılmasını talep etti.

kadinlardan-istanbul-sozlesmesi-eylemi-karar-yok-hukmundedir-894259-1.

kadinlardan-istanbul-sozlesmesi-eylemi-karar-yok-hukmundedir-894260-1.

POLİSTEN BİBER GAZLI MÜDAHALE

Polis, barikatı aşan kadınlara biber gazıyla müdahale etti.

kadinlardan-istanbul-sozlesmesi-eylemi-karar-yok-hukmundedir-894261-1.

KADINLAR BARİKATI YIKTI

Taksim'de gerçekleştirilen İstanbul Sözleşmesi eyleminde kadınlar, Karaköy'e yürüdü.

Kadınlar burada bulunan polis barikatını yıktı.

İZMİR'DE POLİSTEN BİBER GAZLI MÜDAHALE

İzmir'de polis, kadınların eylemine izin vermedi. Polis, kadınlara biber gazlı müdahalede bulundu.

kadinlardan-istanbul-sozlesmesi-eylemi-karar-yok-hukmundedir-894240-1.

kadinlardan-istanbul-sozlesmesi-eylemi-karar-yok-hukmundedir-894241-1.

kadinlardan-istanbul-sozlesmesi-eylemi-karar-yok-hukmundedir-894242-1.

KADIN AVUKATLAR EYLEMDE

Baroların kadın komisyonları da birçok kentte eylemdeydi. İzmir Barosu’na bağlı kadın avukatlar tarafından İzmir Bölge Adliye Mahkemesi önünde İstanbul Sözleşmesi'nden ayrılma kararı protesto edildi. Avukatlar “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır, Vazgeçmiyoruz” sloganları atarak yürüdü.

Ortak açıklamayı okuyan İzmir Barosu Genel Sekreteri Av. Perihan Çağrışım Kayadelen şöyle seslendi: “Bizler bugün burada Türkiye tarihinin en utanç verici ve en karanlık günlerinden birini yaşadığımız için toplandık. İstanbul Sözleşmesi yürürlüğe girdiği ilk günden bu yana sözleşmeyi aktif uygulayın, sığınak sayılarını arttırın, koruma kararlarını aktif bir şekilde uygulayın, gerekiyorsa her kadının yanına bir polis verin diyerek mücadele ettik. Sözleşme tekrar yürürlüğe girene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Erkek akıllarıyla İstanbul Sözleşmesi öyle olmaz, biz Ankara Sözleşmesi yapalım dediler! İzmir Barosu olarak; mahkemelerde, karakollarda, eylemlerde, kadınların yanlarında olmaya devam edeceğiz. Asla yalnız yürümeyeceksin.”

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi de yaptığı açıklama ile tepki gösterdi. Diyarbakır adliyesinin önünde yapılan açıklamaya Baro Başkanı Nahit Eren, baro yöneticileri ve çok sayıda avukat katıldı. İstanbul Sözleşmesinin bağlayıcılığına dikkat çekilen açıklamada, “Sözleşmeden çekilmek Türkiye’nin kadına yönelik şiddetle mücadele alanındaki yükümlülüklerinden vazgeçmesi anlamına gelmektedir. Toplumun yarısına etki eden bu sözleşmeden tek bir kişinin kararı ile çekilmeyi kabul etmiyoruz��� denildi.

HOPA'DAN İZMİR'E HER YERDE EYLEM

Artvin Hopa'da kadınlar eski hastane önünde bir araya geldi. Yaklaşık 1,5 kilometre boyunca sloganlarla yürüyüş yapan kadınlar, mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Tarsus Kadın Platformu, "İstanbul Sözleşmesi'nde Vazgeçmiyoruz" diyerek Yarenlik Alanında bir araya geldi. Urfa Kadın Platformu, Eğitim Sen Urfa Şube binasında açıklama yaptı. Yaşamevi Kadın Dayanışma Derneği Yöneticisi Selma Köroğlu, verilen kararın yok hükmünde olduğunu belirtti.

kadinlardan-istanbul-sozlesmesi-eylemi-karar-yok-hukmundedir-894243-1.

DATÇA'DA EYLEM

İstanbul Sözleşmesi'nin feshi yönünde verilen Danıştay kararını protesto için Datça Kadın Platformu da bir çağrı yaptı. 120 civarında kadın Cumhuriyet Meydanında toplandı.

Saat 17.00’de meydanda bir araya gelen kadınlar, yanlarına getirdikleri kumaş şeritlere öldürülen kadınların isimlerini yazılı olduğu pankartları boyadı. Üzerinde öldürülen kadınların ismi yazılı olan kumaş şeritler, öldürülen kadınların isimleri tek tek okunarak meydandaki ağacın dallarına asıldı. Etraftaki insanların dayanışma ve katılımları sayesinde Cumhuriyet Meydanı saatlerce, İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmeyenlerin buluşma ve protesto alanı oldu.

kadinlardan-istanbul-sozlesmesi-eylemi-karar-yok-hukmundedir-894254-1.

Antalya'da kadınlar İstanbul Sözleşmesi'nin yürürlükten kalkmasına karşı bir araya geldi.

Kışlahan'dan Attalos'a yürüyen kadınlar, burada basın açıklaması yaptı. Yürüyüş esnasında beyzbol sopalı erkek, bir kadına saldırdı.

Açıklamayı okuyan Songül Şarklı, "20 Mart 2021 gününün ilk saatlerinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nin “Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilmesine” karar verildiği açıklandı. Bir gece yarası tek bir adamın verdiği bir karar ile kadınlar, LGBTİQA+’lar ve çocuklar erkek şiddeti karşısında yasal güvenceleri, kirli ittifaklar uğruna yok sayıldı. Her gün 5 kadının öldürüldüğü, çocukların istismara maruz kaldığı, LGBTİQA+’ların nefret suçları ile katledildiği ya da intihara sürüklendiği ve yaşanan yüzlerce hatta binlerce tacizin, cinsiyete dayalı ayrımcılığın kayda dahi alınmadığı bu coğrafyada İstanbul Sözleşmesi etkin uygulanması gerekirken feshedilmesi tacizcilerin, tecavüzcülerin, çocuk istismarcılarının ve tüm fobiklerin sırtını sıvazlamaktır" dedi.

Şarklı, açıklamasında şunları söyledi:

"Bizler biliyoruz ki İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi bir kavga çağrısıdır. İktidarın yıllardır baskılayamadığı, sokaktan çekemediği, sesini kısamadığı kadınlara ve LGBTİQA+’lara karşı başlattığı bir kavgadır. 8 Martlar da 25 Kasımlar da alanlarda haklarını savunan bizler bugün buraya yine yaşamlarımızı ve haklarımız savunmak için geldik. Geçtiğimiz günlerde İstanbul ve Ankara da darp edileceğini gözaltına alınacağı bile bile onuruna sahip çıkmak için sokağa çıkan lubunyaların karalı hali var üzerimizde. Sevgili Tezer Özlü 'Bu memleket bizim değil bizi öldürmek isteyenlerin ülkesi' demiş. Bugün birbirimize söz veriyoruz bu memleketi bizim yapana kadar, tek birimizin dahi kirpiği yere düşmeyene kadar mücadele edeceğiz.

1 Temmuz bir son değildir. Bir mücadelenin başlangıç tarihidir. Öyle geçsin kayıtlara. Bizler evde işte sokakta kampüslerde atölyede nerede olursak olalım İstanbul Sözleşmesini savunacağız. Kadına yönelik şiddeti önleme, şiddete uğrayan kadını koruma, kovuşturma ve politika üretme konusunda İstanbul Sözleşmesi’ni esas alacağız. Toplumsal cinsiyet eşitliğini bulunduğumuz tüm alanlarında hayata geçireceğiz. Sözleşmeyi mücadelemiz ile var edenler bizleriz. Sokakta kazandık sokakta savunacağız.

Eşitlikten, özgürlükten yana olan herkesi İstanbul Sözleşmesi’ni savunmaya ve sözleşmenin hükümlerini bulunduğumuz tüm zeminlerde uygulamaya davet ediyoruz. Biz bitti demeden bitmez. Bu yasalar yasaklar kararnameler sokaktan geçmez."

kadinlardan-istanbul-sozlesmesi-eylemi-karar-yok-hukmundedir-894255-1.

"MÜCADELE KALACAK SİZ GİDECEKSİNİZ"

Sözleşmeden çekilmeye karşı parti ve örgütlerden de açıklamalar yapıldı.

SOL Parti: İstanbul Sözleşmesi’nin hukuksuzca yürürlükten kaldırılması gerici tek adam rejiminin kadınlar için nasıl bir politika izlediğinin en somut gerçekliğidir. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için yasaların uygulanması yerine şiddetin ve istismarın önünü açacak, meşrulaştıracak adımlar atılması bu rejim için olmazsa olmazdır. Şimdiye kadar kazandığımız haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Hukuksuzlukların ve saldırıların karşısında mücadeleyi büyüteceğiz. Kadınların mücadelesi kalacak siz gideceksiniz!

TÜSİAD: Türkiye'nin ilk imzacısı olduğu ve resmi olarak çekildiği İstanbul Sözleşmesi'ne geri dönülmesi gerektiğini savunarak, 4. Yargı Paketi’ne işaret etti.

Yapılan açıklamada ayrıca, eşe karşı işlenen suçlardaki cezayı artırıcı nedenlerin, yakın ilişkide bulunulan ve bulunulmuş her birey için geçerli olması gerektiğinin altı çizildi.

37 ÜLKEDE ÇEVRİMİÇİ EYLEM

Türkiye, Avrupa ve uluslararası düzeyde çalışan 23 feminist ve LGBTİ+ örgütü haklarını korumak ve İstanbul Sözleşmesi’ni savunmak için güçlerini birleştirdi. Sözleşmeden Türkiye’nin çekilme tarihi olan 1 Temmuz öncesinde küresel bir çevrimiçi eylem başlattı. Kanarya Adaları’ndan Malezya’ya, Polonya’dan Dominik Cumhuriyeti’ne, Arjantin’den Trinidad ve Tobago’ya dünyanın 37 ülkesinden binlerce insan İstanbul Sözleşmesi’ne, toplumsal cinsiyet eşitliğine, kadın hakları ve LGBTİ+ hakları başta olmak üzere insan haklarına, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne sahip çıkan mesajlar paylaştı.

Türkiye Cumhurbaşkanını ve hükümeti Anayasa’ya ve uluslararası hukuka aykırı bu kararından derhal vazgeçmeye çağıran kampanya bileşeni örgütler, herkesi çevrimiçi eyleme katılmaya davet etti. Eyleme katılmak için www.united4istanbulconvention.com sitesine girererek haritada şehir seçilip mesaj paylaşılabiliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol