birgün

15° YER YER HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞIŞ

DÜNYA 17.10.2017 13:03

Kadınların eylemi çığ gibi büyüyor

Kadınların eylemi çığ gibi büyüyor

Sosyal medyada #MeToo (Ben de) ifşaları çığ gibi büyüyor... Hollywood’lu yapımcı Harvey Weinstein’in cinsel tacizlerinin ortaya çıkmasının ardından ünlü ve sıradan insanlar, ‘Ben de’ (Me too) etiketi altında sosyal medyada başlatılan kampanyaya katılarak itirafta bulunuyor.

kadinlarin-eylemi-cig-gibi-buyuyor-367760-1.

Son olarak ABD'li aktris Kate Winslet da Kariyeri boyunca Weinstein’le her karşılaştığında “Seni ünlü yapan benim, unutma” cümlesini duyduğunu açıklayarak, bunun alçakça bir davranış ve kabul edilemez olduğunu belirtti.

kadinlarin-eylemi-cig-gibi-buyuyor-367761-1.

Amerikalı aktris Alyssa Milano, tüm kadınlardan, ‘Ben de’ etiketiyle başlarına gelen cinsel saldırı ve istismar deneyimlerini sosyal medyada paylaşmalarını istemişti.

Bu çağrıya uyan Türkiye de dahil dünyanın her yerinden on binlerce kadın, kendi deneyimlerini sosyal medya üzerinden ‘Ben de’ etiketiyle paylaşarak konunun ne kadar yaygın olduğunu gözler önüne serdi.

Paylaşımlar, modadan siyasete ve eğlence dünyasına tüm sektörlerde taciz ve tecavüzün ne kadar yaygın olduğunu gözler önüne serdi.

kadinlarin-eylemi-cig-gibi-buyuyor-367762-1.

1990’lı yıllarda, adı dönemin ABD Devlet Başkanı Bill Clinton ile Beyaz Saray’da seks skandalına karışan Monica Lewinsky de herhangi bir detay vermeden sadece ‘ben de’ etiketiyle tweet attı.

kadinlarin-eylemi-cig-gibi-buyuyor-367763-1.

Milano’nun çağrısına pop dünyasından Lady Gaga ve Sherly Crow da yanıt verdi. Crow, “Yardımcı sanatçı olarak katıldığım ilk dünya turnemde bir müdür tarafından...” notunu da paylaşımına ekledi.

Korku filmlerinin önde gelen yönetmenlerinden Dario Argento’nun kızı olan Asia Argento, sinema dünyasından birçok ünlü kadına cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıkan Harvey Weinstein’in, 21 yaşındayken kendisine tecavüz ettiğini açıklamıştı.

Benzer hikayeler Arap dünyasında da Tunus’tan Mısır’a ve Dubai’ye kadar birçok kadın tarafından paylaşıldı. Kadınlar iş yeri ve kamusal alandaki istismarlara dikkat çekerek, bu durumu ‘tecavüz kültürü’ olarak nitelendirdi.

kadinlarin-eylemi-cig-gibi-buyuyor-367770-1.

Angelina Jolie ve Gwethney Paltrow’un da aralarında olduğu Hollywood’da 20’den fazla kadın, Weinstein ile ilgili tecavüz, cinsel taciz ve hakaret gibi suçlamalarda bulunmuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız