birgün

27° AÇIK

‘Kadınların Tanıklığı’ Depo’da

“Hafızayı Harekete Geçirmek: Kadınların Tanıklığı” başlıklı sergi Tütün Deposu’nda sanatseverlerle buluşuyor. 3 Ekim’e kadar görülebilecek olan sergi resmi yaklaşımlar dışında kalan tanıklık ve anma biçimlerini öne çıkarıyor

KÜLTÜR SANAT 10.09.2014 12:47
‘Kadınların Tanıklığı’ Depo’da
Abone Ol google-news

Türkiye’den ve dünyadan kadın sanatçıların çalışmalarının yer aldığı ‘Hafızayı Harekete Geçirmek: Kadınların Tanıklığı’ başlıklı sergi Depo’da sanatseverlerle buluşuyor. Eylem İçin Hafızayı Harekete Geçirmek atölye programı çerçevesinde yapılan sergide feminist yapıtlar, hafızayı direniş politikalarının bir parçası olarak tasavvur ediyor. Sergide, geniş bir coğrafyaya yayılmış, geçmişteki ve süregiden şiddete dair tanıklıkları ve anıları toplumsal değişim mücadelelerini desteklemek üzere resmi yaklaşımlar dışında kalan tanıklık ve anma biçimleri öne çıkıyor.  Sergi, şiddet barındıran suçları ve içerdikleri cinsiyetlendirilmiş boyutları gösterilirken, ağır yıkımlardan kurtulmuş veya bunun için mücadele veren kişi ve toplulukların özgün karakterlerini de görünür kılıyor.

Küratörlüğünü Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Ayşe Gül Altınay ve Işın Önol’un üstlendiği sergi 3 Ekim 2014 tarihine kadar ziyarete açık olacak. Sergide  Gülçin Aksoy, Hera Büyüktaşçıyan, Silvina Der-Meguerditchian, Hakikat Adalet Hafıza Merkezi, Gülsün Karamustafa, Susan Meiselas, Nar Photos (Serra Akcan, Fatma Çelik, Gülşin Ketenci, Aylin Kızıl, Serpil Polat), Lorie Novak, Emine Gözde Sevim, Aylin Tekiner’in çalışmaları görülebilecek.

Eylem İçin Hafızayı Harekete Geçirmek atölye programı, Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forumu, Columbia Global Centers l Turkey ve Columbia Üniversitesi Toplumsal Değişim Çalışmaları Merkezi işbirliğiyle düzenleniyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol