birgün

13° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 15.11.2018 16:31

Kadriye Moroğlu Lisesi'ndeki tacize karşı duruşma tarihi belli oldu

Kadriye Moroğlu Lisesi'ndeki tacize karşı duruşma tarihi belli oldu

Kadriye Moroğlu Lisesi’nde öğrencisini taciz eden coğrafya öğretmeninin ilk duruşması 20 Kasım günü görülecek.

Lisedeyken uğradığı tacizi mahkemeye taşıyan Eylül’ün ilk duruşması 20 Kasım’da Küçükçekmece Adliyesi’nde görülecek. Avukatı Neziha Eken “mahkemeden çıkacak sonuç yalnızca Eylül’ü değil Türkiye’deki bütün kadın ve çocukları ilgilendiriyor” dedi. Kadınlar ve çocuklarla ilgilenen kurumlardan davaya sahip çıkmalarını istedi.

Bianet'ten Elif Ünal'ın haberine göre, Dosyada ayırma kararı veren savcılık, öğretmen hakkında “basit tehdit” ve “çocuğa karşı cinsel taciz” suçlamalarıyla iddianame hazırlamıştı. Okul idaresi hakkındaki suçlamalar için ise kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Savcılık takipsizlik kararı gerekçesi olarak okul yönetiminin suçu idari makamlara halihazırda bildirmiş olmasını, adli makamlara bildirmesi gerektiğini ise bilmediğinden kast suçunun olmamasını sundu.

Eylül’ün avukatı ÇHD Kadın Komisyonu’ndan Neziha Eken savcılığın bu kararı sonrasında, Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesine itiraz dilekçesi verdiklerini belirtti.

"Kadınların uğradığı her şiddet davası her taciz davası politik davalardır” diyen Eken, bu davalarda alınan her kararın Türkiye’de yaşayan bütün kadınların hayatını etkilediğini söyledi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız