birgün

14° AÇIK

Kafessiz Türkiye’den sessiz eylem

YAŞAM 31.07.2022 09:47
Kafessiz Türkiye’den sessiz eylem
Abone Ol google-news

Yumurtası için yetiştirilen tavukların hapsedildiği zalim ve çağdışı kafes sisteminin ortadan kaldırılması için çalışan Kafessiz Türkiye kampanyası, hâlâ kafes yumurtasını terk edeceğini açıklamayan Anemon Hotels’in Galata şubesi önünde eylem yaptı.

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan Anemon Galata şubesi önünde toplanan Kafessiz Türkiye ekibi ve gönüllüleri tavuk maskesi takarak sessiz eylem gerçekleştirdi. Tavukların kafes eziyetinde çektiği acılara dikkat çekmek için kafes kullanılan eylemde tavuk maskesi takan katılımcıların kafese girmesi çevredekilerin ilgisini çekti.

kafessiz-turkiye-den-sessiz-eylem-1046386-1.

Eylem sırasında dağıtılan bildiride bir tavuğun kafeste yaşamaya çalıştığı alanın bildirinin basıldığı A4 kâğıdı boyutunda olduğu belirtildi. Tavukların ağzından yazılan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Yumurtası için daha küçücükken kafese hapsedilmiş bir tavuğum. Burası çok sıkışık. Kanatlarımı açacak yerim yok. Temiz hava soluyamıyorum. Gözlerim, ciğerlerim yanıyor. Toprak yerine demir tellere basıyorum. Yemeğimi teller arasından yiyorum. Tellere sürtünmekten vücudum yaralandı. Tüylerim dökülüyor. Arkadaşlarım da çok stresli. Bazen bana saldırıyorlar ve kaçacak yerim yok. Ben de bir gün güneşi görmek istiyorum. Toprakta yürümek istiyorum. Kanatlarımı germek istiyorum. Buradan çıkmamın bir yolu var…”

kafessiz-turkiye-den-sessiz-eylem-1046388-1.

Kafessiz Türkiye, sessiz eylemin ardından yaptığı açıklamada Anemon Hotels kafes yumurtası kullanmayı terk edeceğinin sözünü verene kadar eylemlerini tüm Türkiye’de sürdüreceklerini belirtti.

kafessiz-turkiye-den-sessiz-eylem-1046387-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol