birgün

16° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 12.10.2018 09:00

Kafkasya’da 2 bin hektar toprak takası kriz yarattı

Kafkasya'da sınır krizi yaşanıyor. Çeçenistan ve İnguşetya arasında 25 Eylül’de yapılan toprak anlaşması, İnguşetya’da gerginliğin yeniden tırmanmasına yol açtı

Kafkasya’da 2 bin hektar toprak takası kriz yarattı

Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov ve İnguşetya liderleri Yunus Bek Yevkurov, iki cumhuriyetin yeni sınırlarını belirleyen anlaşmaya geçen ay sonu imza attı. Ancak, İnguşlar toprak değişiminin kendilerini mağdur ettiği ve verilimli, ekilebilir toprakların karşı tarafa verildiği gerekçesiyle Magas ve Sunja’da gösteriler düzenledi.

Resmi açıklamaya göre anlaşma eşit miktarda takası esas alıyor ve transfer edilen toprak 2 bin hektardan az. Kadirov’un protestocuları tehdit etmesi tepkileri artırırken, gösterilere şiddet karıştı.

Harita sorunu nasıl çıktı?
Çeçen-İnguş Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, Sovyetler Birliği’nin ortadan kalkmasıyla 1991 yılında dağıldı. 1993 yılında İnguşetya’nın lideri Ruslan Auşev ve Çeçenistan’ın lideri Cahar Dudayev ortak toprağın bölünmesi konusunda hazırlanan belgeye imza attı. Ancak Çeçenler daha sonra bu anlaşmaya itiraz etti. 26 Eylül 2018 tarihine kadar, bazı bölgeler gayri resmi bir sınıra sahip oldu ve bu durum iki halk arasında zaman zaman sınır gerginliklerine yol açtı. Yeni Çeçen lider Ramazan Kadirov, eski lider Dudayev hükümetinin Rusya tarafından “suçlu” ilan edildiği gerekçesiyle, eski yönetim tarafından imzalanan anlaşmaların geçersiz olduğu görüşünde ısrar etti. Kadirov, uzun bir süredir yeni bir kalıcı anlaşma için baskı yapıyordu.

İnguşlar neden karşı?
Anlaşma Çeçenistan’ı değil, daha fazla İnguşetya’da yaşayanları rahatsız ediyor. Çünkü, İnguşetya, Rusya’daki en küçük özerk cumhuriyetlerden birisi.

Kuzey Osetya ile yaşanan çatışmalarda, bu cumhuriyet yine önemli ölçüde toprak kaybetti. Osetya ile ilgili kriz de hala aşılmış değil. Bu yeni anlaşmanın İnguşetya’nın bir kez daha toprak kaybına yol açacağı açık.

Yetkililer eşit miktarda toprak değişimi olduğu konusunda güvence verse bile, halk topraklarının en az yüzde 25’inin Çeçenlere kaptırdıkları görüşünde. Anlaşmaya karşı çıkan İnguşlar, Çeçenlere daha iyi ve ekilebilir toprakların ve petrol kuyuların yer aldığı bölgelerin de verildiği konusunda ısrar ediyor.

Moskova ne diyecek?
İnguşetya’daki gösterilerde halk, bu anlaşmaya imza atan Yunus Bek Yevkurov’u, “ihanet ve ulusal çıkarlara aykırı hareket” ekmekle suçluyor. Yine göstericiler, petrol kuyularının da Çeçenlere verilmesinden dolayı Yevkurov’a büyük tepki duyuyor.

Göstericilerin yanı sıra anlaşmaya karşı siyasetçilerin sayısı da her geçen gün artarken, Yevkurov iktidarı giderek zor günler geçiriyor.

Bölgede gerilim artarken bütün gözler Moskova’ya çevrilmiş durumda. Siyasi gözlemciler, Putin’in iki taraftan da talep gelmemesi halinde duruma müdahale etmeyeceği ve Kuzey Kafkasya’da yeni bir gerginliğin çıkmasını istemediği yönünde. Yine aynı gözlemciler, toprak değişim anlaşması iptal edilemeyeceği için bunun faturasını Yevkurov’un kendisinin ödemesine kesin gözüyle bakıyorlar.

Bölgede Çeçenler ile Dağıstanlılar ve İnguşlar ile Osetler arasında sık sık sınır ve toprak sorunları gündeme geliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol