AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatları, CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu hakkında 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu. Başsavcılık, Kaftancıoğlu hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan resen soruşturma başlattı.

Kaftancıoğlu hakkında, Erdoğan'a yönelik ifadeleri gerekçesiyle resen soruşturma başlatıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözleri gerekçesiyle Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında resen soruşturma başlatıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Planlama Ajansı merkezinde 12 Ağustos'ta gerçekleşen toplantıda, Kaftancıoğlu'nun yaptığı konuşma sırasında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına yönelik sarf ettiği söz ve beyanların "Cumhurbaşkanına hakaret" suçu kapsamında kalan ifadeler olduğu iddiası üzerine resen soruşturma başlattı.

'KİŞİLİK HAKLARINI İHLAL EDEN İFADELER KULLANDI'

Erdoğan'ın avukatları, Cumhurbaşkanı hakkında 'küçük düşürücü ifadeler' kullandığı gerekçesiyle Kaftancıoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Erdoğan'ın avukatları aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan suç duyurusu dilekçesinde, Kaftancıoğlu'nun 12 Ağustos'taki toplantıda yaptığı konuşmada Erdoğan'a yönelik küçük düşürücü, aşağılayıcı ve hukuk düzeni tarafından hiçbir şekilde kabul edilemeyecek bir üslup ile yüz kızartıcı ifadeler kullanmak suretiyle onur, şeref ve haysiyetini zedelediği ve ağır hakaretler ile kişilik haklarını ihlal ettiği idda edildi.

Dilekçede, "Şüpheli hiçbir ahlaki ve toplumsal değerle bağdaşmayacak şekildeki ifadelerle müvekkilime alenen hakaret etmiş ve bu hakaretleri basın yoluyla yapması sebebiyle suçun nitelikli hali sübut bulmuştur" ifadesine yer verilerek, "Cumhurbaşkanına alenen hakaret" suçundan cezalandırılması istendi.

Kaftancıoğlu, Erdoğan'a yönelik "Demokrasi yoluyla bir diktatörü bu ülkeden göndereceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

AA