birgün

27° AZ BULUTLU

MEDYA 29.07.2020 17:14

Kaftancıoğlu'ndan RTÜK üyeleri hakkında suç duyurusu

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, görevlerini kötüye kullandıkları ve halkın haber alma hakkını engelledikleri gerekçesiyle de RTÜK üyeleri hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Kaftancıoğlu'ndan RTÜK üyeleri hakkında suç duyurusu

RTÜK’ün Halk TV hakkında aldığı beş günlük ekran karartma kararı, kanalın elektronik tebligat adresine tebliğ edildi. Ceza kararı, Halk TV program yapımcısı ve sunucusu Ayşenur Arslan ve programın canlı yayın konuğu Hüsnü Mahalli’nin hükümetin dış politikasına dair eleştirilerine dayandırıldı.

RTÜK’ün CHP’li üyeleri tarafından yürütmenin durdurulması ve kararın iptali için 16. İdare Mahkemesi'ne yaptığı başvuru sonucu mahkeme, yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Halk TV’nin yaptığı başvuruya ilişkin karar ise henüz açıklanmadı.

Sözcü'de yer alan habere göre CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu da Halk TV'ye verilen karartma cezasını yargıya taşıyarak iki ayrı başvuruda bulundu.

Kaftancıoğlu, Ankara İdare Mahkemesi'ne yaptığı başvuruda; halkın haber alma hakkını engellediği, düşünce ve ifade özgürlüğünü sınırlandırdığı gerekçesiyle karartma cezasının iptalini ve yürütmesinin durdurulmasını talep etti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız