birgün

0° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 06.12.2021 08:40

Kâğıt bile adetle satılmaya başladı

Kâğıt bile adetle satılmaya başladı

Yaren ÇOLAK

Kur artışından kâğıt fiyatları da nasibini aldı. Peş peşe gelen zamlarla son bir yılda kitap kapak kâğıdındaki zamlar yüzde 100'ü aştı.

Kitap kâğıdına yüzde 20, birinci hamur kâğıtlara yüzde 35, çocuk ve sanat kitap kâğıtlarına ise yüzde 40 oranında zam yapıldı. Kur artışından gazete kâğıtları da etkilendi. Ancak bu zamlara yenileri de kapıda. Zam haberlerinin çıkmasıyla market ve kırtasiye raflarında kağıt kalmadı.


İstanbul Kırtasiyeciler Odası Başkanı Yavuz Tekçe, “25 gün önce kâğıdın topu 25 TL’ydi. Şu an markette 50 lira 50 kuruşa satılıyor. Bu daha da artacak. Bugün 3 dolar 60 cent olan kâğıt en kısa zamanda 4 doları bulacak. Kâğıtta dışa bağımlı olmamızın bir sonucunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı. Kâğıt satışlarında dahi adet kısıtlaması getirildiğine dikkat çeken Tekçe, “Zincir marketlerde 3 top fotokopi kâğıdından fazlasının satılmasına izin verilmiyor” dedi. Yalnızca kâğıtta değil tüm kırtasiye ürünlerinde bir zam beklendiğini belirten Tekçe, “Bugün yurtdışından konteyner geldiğinde bir konteyner bedeli 5 dolarken 20 dolara çıktı. Kırtasiye ithalatçısı da zor durumda. Sattığımızın yerine yenisini koyamasak da satışa devam ediyoruz. 3 liraya silgi satıyor 3 lira 20 kuruşa geri alıyoruz” şeklinde konuştu.