Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve 10 ilde yıkıma neden olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Kahramanmaraş’ta akaryakıta olan ihtiyacın artması nedeniyle birçok akaryakıt istasyonu, yoğun talep nedeniyle tüm yurttaşların akaryakıta ulaşmasını amacıyla kota uygulaması başlattı.

Abone Olgoogle-news
Kahramanmaraş merkezli deprem: Akaryakıtta kota uygulaması başladı
Fotoğraf: DHA

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve binlerce yurttaşın yaşamını yitirdiği 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki deprem nedeniyle geceyi dışarıda geçiren yurttaşların akaryakıta olan talebinin artması nedeniyle birçok akaryakıt istasyonu, akaryakıtta kota uygulamaya başladı.

Deprem nedeniyle evlerine giremeyen yurttaşlar, hava sıcaklığının eksi derecelere düştüğü gece saatlerinde yakılan ateşlerin başında ya da klimalarını çalıştırdıkları araçlarında kalıyor.

DHA’nın aktardığına göre, akaryakıt istasyonları yoğun talebi karşılamakta güçlük yaşıyor. Akaryakıt istasyonlarının önünde araçlarıyla gelenler uzun kuyruk oluşturuyor. Birçok akaryakıt istasyonu, yoğun talep nedeniyle herkesin akaryakıta ulaşmasını sağlamak için kota uygulaması başlattı. Bazı istasyonlar 10, bazı istasyonlar ise 20 litre yakıt sınırı koyarak herkesin ihtiyacına cevap vermeye çalışıyor.

Yurttaşlar, evlerine giremedikleri için geceleri araçlarında geçirdiklerini ve soğuk nedeniyle araçlarının klimasını kullandıklarını ifade ederken, akaryakıt ihtiyaçlarını karşılayabilmek için saatlerce kuyrukta beklediklerini söyledi.

Akaryakıt istasyonunda elinde bidonla kuyrukta bekleyen Melahat Çetinkurt isimli bir yurttaş, benzin alabilmek için saatlerdir beklediğini söyledi. Çocuklarını araçta bırakarak akaryakıt almaya geldiğini anlatan Çetinkurt, “Gece çok soğuk oluyor ve klimayı yakıyoruz. Yakıtlarımız bittiği için arabalar da çalışmıyor. Bunun için her gün istasyonlara giderek saatlerce bekleyip, akaryakıt alabiliyoruz” dedi.

“SAATLERCE KUYRUKTA BEKLİYORUZ”

Uğur Ayhanpınar ise yağış ve soğuk hava nedeniyle eşi ve çocuklarıyla güvenli olduğu için geceleri arabada geçirdiklerini dile getirerek “Depremde babamı kaybettim. Şimdi evimize giremediğimiz için geceleri arabada geçiriyoruz. Arabanın da yakıt ihtiyacını karşılamak için saatlerce kuyrukta bekliyoruz” diye konuştu.

İstasyon görevlisi ise yoğun taleple karşı karşıya olduklarını belirterek “Deprem nedeniyle evlerine giremeyenler araçlarını çalıştırdıkları için akaryakıt tüketimi artıyor. Biz de vatandaşlarımıza hizmet etmek için gece gündüz hizmet veriyoruz. Burada herkesin yakıttan yararlanması için bir kişiye en fazla 20 litre akaryakıt veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem, 6 Şubat sabahı 10 ilde yaklaşık 13,5 milyon kişinin yaşadığı bölgeyi yıktı. Açıklanan son resmi verilere göre, 6 bin 234 yaşamını yitirdi, 37 bin 11 kişi yaralandı. Teyit edilmiş yıkılan bina sayısının 5 bin 775, yıkılma ihbarı gelmiş ancak teyit edilmemiş bina sayısının ise 11 bin 302 olduğu belirtildi.