birgün

3° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 06.12.2021 09:26

KAL öğrencileri: Baskı karşısında yılmayacağız

KAL öğrencileri: Baskı karşısında yılmayacağız

HABER MERKEZİ

Kadıköy Anadolu Lisesi (KAL) Öğrenci Dayanışması, okulda süren baskı, taciz ve tehditlere ilişkin açıklama yaptı. Genç kadın öğrencilerin yurt odalarına gece yarısı baskını, saatler süren sorgu, izinleri dışında çantalarının aranması şeklinde süren baskı, tehdit ve tacizler karşısında yılmayacaklarını vurgulayan KAL Öğrenci Dayanışması, birlikte mücadele çağrısı yaptı.


Açıklamada, 23 Kasım akşamı 9 ve 10'uncu sınıfta okuyan genç kadın öğrencilerin yatakhanelerine baskın düzenlenerek arama yapıldığı belirtildi. Yurt odalarının basılmasının ardından baskıların devam ettiğine işaret edilen açıklamada, "Okulda kadın öğrenci tuvaletinde 25 Kasım kadın yürüyüşüne çağrı içeren stickerların bulunması üzerine, ihbar olduğu gerekçesiyle yatakhaneye baskın yapan öğretmenler ellerinde flaşlarla video kaydı alarak 3 oda içerisinde zorla arama yaptı. Aynı öğretmenler, odalarının aranmasına karşı gelen öğrencileri 'kamu personeline görevini yaptırmamak' suçundan tutanak tutmakla tehdit etti. Okul Müdürü Ali Fuat Güney'in yatakhaneye çağrılmasının ardından müdürün gelecek olması bahanesi ile öğrencilerin odalarına girmelerine izin verilmedi. Müdür yatakhaneye geldiğinde ise kadın öğrenciler yemekhaneye çağrılıp 45 dakika boyunca soğukta zorla bekletildi. Müdürün talimatı üzerine yapılan bu uygulama, öğrencilerin yatış saati olan 23.30'u 1 saat geçerek 00.30'a kadar devam etti" denildi.

Kadıköy Anadolu Lisesi'nde günlerdir yatakhane ve okulda yaşanan taciz, tehdit ve baskılardan yılmayacaklarını vurgulayan KAL Öğrenci Dayanışması, birlikte mücadele çağrısı yaptı.