birgün

13° PARÇALI AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 07.05.2021 12:53

Kalabalık enfeksiyon riskini artıracak

Kalabalık enfeksiyon riskini artıracak

BirGün EGE

Türkiye’nin 100 binde en çok vaka görülen illerinden ve Hindistan mutasyonunun görüldüğü açıklanan İstanbul’da yaşayan binlerce yurttaş, 17 günlük kapanma öncesinde şehri terk etti. Özellikle sahil beldelerine akın eden yurttaşlar, bu ilçelerde büyük bir yoğunluk oluşturdu. Göç alan kentlerin tabip odaları başkanları kentlerdeki son durumu BirGün’e anlattı.

Uzmanlar göçün engellenebileceğini belirterek, Hindistan mutasyonunun yayılma ihtimaline dikkat çekti.

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, İstanbul’dan gerçekleşen göç sonrası bugüne dek sadece İstanbul’da saptandığı açıklanan Hindistan mutasyonunun tüm ülkeye yayılacağını belirtti ve ekledi: “Bu yayılmanın etkisiyle yeni bir pik de ortaya çıkabilir. Şehirlerarası seyahat kısıtlaması uygulanmadan kapanma kararı açıklandı. Böyle bir göçün meydana geleceği öngörülebilir ve bu durumun ortaya çıkması engellenebilirdi. Bu göçle nüfusu 5-6 kat artan sahil beldelerimiz oldu. Bu kalabalıklaşma enfeksiyon riskini artıracaktır. Ayrıca Hindistan mutasyonu diğer mutasyonlara göre daha bulaştırıcı.”

Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Cafer Şahin ise, “Üç gün önceden duyuru yaparak insanlara sahil kesimlerine göç etme fırsatı verildi. Bunun adı olsa olsa tam kapanmama olur. Muğla’nın nüfusu 2 milyona dayandı. 11 Mart 2020 tarihinden sonraki en tehlikeli sürecin içerisindeyiz. Büyükşehirlerden akın akın gelenler hastalık popülasyonunu buraya yaymaya başlayacaklar, 10 gün sonra Muğla ili olarak büyük bir sağlık krizinin içerisinde olabiliriz” dedi.

Sağlık sisteminin artan talebe cevap veremeyebileceğini belirten Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Adalet Çıbık, “Kapanma kararının ardından Anadolu’nun bütün illerine İstanbul’dan göç oldu. Aydın’da Kuşadası ve Didim ciddi bir göç aldı ve nüfus yoğunluğu arttı. Önümüzdeki 10 gün içinde vakaların artmasından ve varyantın yayılmasından dolayı endişeliyiz. Maalesef bu göçün önüne geçmediler ve salgının başından beri olduğu gibi, bunun sonuçlarını da yaşayarak önümüzdeki günlerde göreceğiz. Yoğun bakımlarımızdaki doluluk oranı yüzde 60’larda ancak nüfus kalabalığıyla beraber sağlık sistemi artan talebe cevap veremeyebilir” diye konuştu.

kalabalik-enfeksiyon-riskini-artiracak-873276-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol