birgün

15° PARÇALI BULUTLU

YAŞAM 23.09.2021 07:00

Kalamış yat limanı Kadıköylülerindir

Kalamış yat limanı Kadıköylülerindir

Yaren ÇOLAK

İstanbul’da Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı özelleştirme tehlikesiyle karşı karşıya. Yat limanı için teklif verme süresi sona 21 Eylül itibarıyla sona erdi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’nı 40 yıllığına özelleştirmesi Kadıköylülerin tepkisine yol açtı. Özelleştirmeye karşı Kadıköy Belediyesi de mücadele veriyor.


Mücadeleye devam edeceğiz

BirGün’e konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, “Kalamış parktır park kalacaktır” dedi ve ekledi: “Burada temel itiraz noktamız betonlaşma ve kamu alanlarının özelleştirilmesi. Bu marinanın yenilenmesi gerekiyorsa biz buna karşı değiliz. Bizim karşı olduğumuz; marinanın içerisinde yeni betonlaşmaya gidilmesi, bu alana otel ve AVM yapılması. Ayrıca Kalamış Parkı’nın bir bölümünün de marinanın içerisine katılması.” Kadıköylülerin haklarını Anayasal olarak aradıklarının altını çizen Odabaşı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Süreci başından beri takip ettik. Geçen gün ÖİB’ye 50 bin imza ile itirazlarımızı ilettik. Bunun dışında da olası talana ilişkin üç farklı dava açtık. İlki imar artışına karşı, ikincisi özelleştirmeye ilişkin üçüncüsü de biz ihaleye girelim demiştik buna engel olundu buna da dava açarak itirazlarımızı ettik. Bundan sonra da sürecin takipçisi olmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol