birgün

23° KAPALI

SİYASET 23.05.2020 20:30

Kalın'dan Cihat Yaycı açıklaması

Kalın katıldığı canlı yayın programında Tümamiral Cihat Yaycı'nın istifasına ilişkin açıklamalarda bulundu

Kalın'dan Cihat Yaycı açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı NTV canlı yayınında Tümamiral Cihat Yaycı'nın istifasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kararın keyfi olarak alınamayacağını söylerek, "Bir askerin bir bürokratın bir görevden başka bir göreve atanması ne kadar normaldir. Böyle kararlar keyfi olarak ele alınmaz" açıklamasında bulundu.

NE OLMUŞTU?

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevinden alınıp Genelkurmay Başkanlığı emrine verilen Tümamiral Cihat Yaycı istifa etti.

Yaycı, Milli Savunma Bakanlığı’na (MSB) sunduğu istifa dilekçesinde “Fetövari kumpasları çağrıştırırcasına gerekçelerle emre alınmanın yanı sıra, apar topar ayrılışımın yapılmasının emredilmesi onurumu ziyadesi ile örselemiştir” ifadelerini kullanmıştı.

Yaycı, Libya ile Türkiye arasındaki deniz yetki alanları üzerine çalışmalarının yanı sıra FETÖMETRE analiz programını geliştirmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız