birgün

10° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 09.02.2019 08:17

Kalker ocağına karşı ilk zafer

Artvin’in Şavşat ilçesinde Şenocak, Sebzeli, Dutlu köylerinin de olduğu bölgede büyük bir doğa katline yol açacak olan kalker ocağına karşı uzun süredir verilen mücadele kazanımla sonuçlandı. Rize İdare Mahkemesi, Meydancık ve Sebzeli köylerinde 1’inci derece arkeolojik sit alanı ilan edilerek, korumaya alınan ve tarihi Carishev Kalesi bölgesini de kapsayan alanda yapımı planlanan kalker ocağı için […]

Kalker ocağına karşı ilk zafer

Artvin’in Şavşat ilçesinde Şenocak, Sebzeli, Dutlu köylerinin de olduğu bölgede büyük bir doğa katline yol açacak olan kalker ocağına karşı uzun süredir verilen mücadele kazanımla sonuçlandı.

Rize İdare Mahkemesi, Meydancık ve Sebzeli köylerinde 1’inci derece arkeolojik sit alanı ilan edilerek, korumaya alınan ve tarihi Carishev Kalesi bölgesini de kapsayan alanda yapımı planlanan kalker ocağı için verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir’ kararını iptal etti.

Meydancık ve Sebzeli köylerinde yapılması için kalker ocağı ve su çevrim regülatörü projelerinin bölgedeki doğal yapıya ve tarihsel değerlere zarar vereceği, kesilecek 25 bin ağaç türü nedeniyle de ekosistemin etkileneceğini savunan yöre halkı ‘ÇED gerekli değildir’ kararına karşı Rize İdare Mahkemesi’ne iptal davası açmıştı.

YAŞAM HAKKI İÇİN MÜCADELE

Şavşat Dernekleri Federasyonu’nun başvurusu Rize İdare Mahkemesi tarafından reddedilmesi üzerine Samsun Bölge İdare Mahkemesi’nce yapılan itiraz başvurusu sonucu yerel mahkeme kararı bozulmuştu. Bunun üzerine İdare Mahkemesi bölgede bilirkişi keşfi yapılması kararlaştırdı. Dava sürerken, tarihsel varlık olarak saptanan aynı bölgedeki Carishev Kalesi, 1’inci derece arkeolojik sit alanı ilan edilerek, korumaya alındı.


Şavşat Dernekleri Federasyonu Başkanı ve Avukatı Halis Yıldırım, bütün canlıların yaşam haklarına yönelen her türlü tehdide karşı yaşam alanlarının ve tüm canlıların yaşam haklarının korunması için mücadele ettiklerini söyledi. Av. Yıldırım, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bize bu konularda ihtiyacı olan Şavşat Derneklerine, Şavşat Dernekleri Federasyonumuz elinden gelen katkıyı sunmaya devam edecektir” dedi.

‘KALE YIKILABİLİR’

Bilirkişi keşfi sonrası hazırlanan raporda kalker ocağında yapılacak patlatmaların tarihi Carishev Kalesi’ne zarar verebileceği kaydedildi. Bilirkişi raporlarında da dikkat çekilen tehlike için ‘Patlatmalar nedeniyle kale yıkılabilir’ denildi.

Şavşat’ta Orta Çağ’dan kalma Carislev Kalesi’nin, 1850’li yıllara kadar kullanıldığı biliniyor. Bölgede egemen olan Hristiyan Gürcü Bagratlı Beylikleri’ne ait kale, 1554 yılında Osmanlı Devleti idaresine geçti. Ocaklık ve yurtluk sisteminin 1850’de kaldırılmasının ardından terk edilen kalenin, 1878’deki Osmanlı- Rus Savaşı’ndan sonra 43 yıl devam eden Rus yönetimi zamanında da herhangi bir amaçla kullanılmadığı belirtildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız