birgün

6° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 22.05.2020 08:26

Kamerası olmayan sınava alınmayacak

Kamerası olmayan sınava alınmayacak

MUSTAFA KÖMÜŞ

Gaziantep Üniversitesi Yabancı Dil Yüksekokulu (YDYO) final sınavı için güvenli ölçme değerlendirme kılavuzu yayımladı. Kılavuzda öğrencilerin sınav oturumuna kamerayla katılması istendi. Kamerası olmayanların sınava alınmayacağı açıklandı. Kılavuzda şu ifadeler kullanıldı: “Canlı derste kameranızın mutlaka açık olması istenecektir. Bu bakımdan kamera temin etmek ya da bilgisayarınızdaki kameranın çalışır durumda olduğunu kontrol etmek sizin sorumluluğunuzdadır. Kamerası olmayan ya da çalışmayan öğrencimizi ne yazık ki sınava alamayacağız.”

Ayrıca kılavuzda gözetmenin öğrencilerin odasını paylaşmasını göstermesini isteyebileceği belirtildi. Kılavuzda sınava tek başına bir odada girilmesi de istendi.

3’TE BİRİNİN BİLGİSAYARI YOK

Üniversitenin bu talebi öğrencilerin durumunun görmezden gelindiğini bir kez daha ortaya çıkardı. Üniversite Araştırma Laboratuvarı’nın yaptığı araştırmaya göre ülke genelinde öğrencilerin yüzde 34’ünün evinde bilgisayar ya da tablet bulunmuyor. Yüzde 37’si evinden internete bağlanamıyor. Yüzde 23’ü uzaktan eğitimi sürdüremiyor. Ayrıca tek başına odası olan öğrenci oranı yalnızca yüzde 19. Yüzde 57’si odasını başkalarıyla paylaşırken yüzde 24’ünün kendine ait bir odası bulunmuyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız