birgün

5° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 27.07.2016 10:48

Kamışlı'da iki şiddetli patlama: En az 50 ölü

Kamışlı'da iki şiddetli patlama: En az 50 ölü

Suriye'nin Türkiye sınırı yakınlarında PYD denetimindeki Kamışlı kasabasını hedef alan bombalı saldırıda yaklaşık 50 kişi hayatını kaybetti.

İngiltere merkezli Suriye muhalefetine yakın İnsan Hakları Gözlemevi, saldırının, ağırlıkla Kürtlerin denetimindeki Haseke eyaletinin Kamışlı kasabasında güvenliği sağlayan Asayiş güçlerinin karargâhının yakınlarında bomba yüklü bir kamyonla gerçekleştirildiğini bildirdi.

Daha önce de bu bölgede intihar saldırıları yapan IŞİD saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Bilinen yaralı sayısı ise yüzü geçiyor.

IŞİD kendi haber ajansı Amaq üzerinden, bir intihar bombacısının Kamışlı Asayiş ve yönetim binalarının yakınlarında bir kamyona yüklenmiş patlayıcıları infilak ettirdiğini duyurdu.

İlk aşamada iki araçla yapıldığı düşünülen saldırının aslında bir tek kamyonla yapıldığı ikinci patlamanın yakındaki bir yakıt deposunun infilak etmesiyle meydana geldiği kaydediliyor.

Çok fazla sayıda yaralının kaldırıldığı hastanelerden kan arama çağrıları yapıldı.

Rohani Tv’ye konuşan Cizire Kantonu İçişleri Konseyi Eş Başkanı Kenan Berakat, 50’nin üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda da yaralının olduğu bilgisini paylaştı. Çevredeki 15 ev tahrip olurken, 30 dükkan da yıkıldı.

Patlamanın yaşandığı bölgede, kanton bakanlıkları ile Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) ofisi bulunuyor.

rojava-da-iki-siddetli-patlama-165669-1.rojava-da-iki-siddetli-patlama-165670-1.rojava-da-iki-siddetli-patlama-165671-1.rojava-da-iki-siddetli-patlama-165672-1.rojava-da-iki-siddetli-patlama-165673-1.rojava-da-iki-siddetli-patlama-165674-1.rojava-da-iki-siddetli-patlama-165675-1.rojava-da-iki-siddetli-patlama-165676-1.rojava-da-iki-siddetli-patlama-165677-1.rojava-da-iki-siddetli-patlama-165678-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol