birgün

27° AÇIK

YAŞAM 14.08.2019 15:11

Kamp tatilcileri için bilinmesi gerekenler: Çadır temizliği nasıl yapılır?

Kamp tatilcileri için bilinmesi gerekenler: Çadır temizliği nasıl yapılır?

Ekonomik kriz ile birlikte yurttaşlar tatil için kamp alanlarını tercih ediyor.

Otel fiyatlarındaki pahalılık, yol masrafları ve yaşam pahalılığı gibi faktörler nedeniyle tercih edilen kamp alanlarında barınak olarak ise çadır kullanılıyor.

Çadırların da belirli dönemlerde temizlenmesi ve bakımlarının yapılması gerekiyor. Çadırın düzenli olarak temizlenmesi hem çadırın kullanım ömrünü uzatıyor hem de hijyen açısından uygun bir yaşam alanı yaratıyor.

Peki, çadır temizliği nasıl yapılmalı? İşte 5 adımda çadır temizliği:

>> Kaba pisliğin temizlenmesi

Çadırların içinde veya dışında kalan yaprak,ot, çalı-çırpı gibi kaba pisliği temizlenmesi gerekmektedir. Bunun için çadırı geniş bir alana kurup elinizle temizleyebileceğiniz gibi yüksek bir yerden çadırı hafifçe çırparak da bu temizliği yapabilirsiniz.Arabalar için kullanılan küçük elektrikli süpürgeler de faydalı olacaktır.

>> Temiz su ile ilk yıkama

Çadırın kurun ve yere serin (hangisi size kolay geliyorsa) daha sonra tercihen basınçlı su fışkırtabilen su hortumu yardımıyla çadırın dış tentesini ve diğer kısımlarını bol su ile yıkayın. Bu işlem hem çadırınızdaki ilk tozu ve kiri alacaktır hem de bir sonraki aşama için çadırın yeterli derecede ıslanmasını sağlayacaktır.

>> Detaylı yıkama

Çadırın temiz su ile ilk yıkaması bittikten sonra bir küvette veya geniş bir kapta çadırın dış ve iç tentesini ılık su ile ayrı ayrı yıkayın. Bu aşamada asla normal çamaşır deterjanı kullanmayın. Doğal el sabunları gibi kimyasal içermeyen temizleyiciler kullanmalısınız.

>> Durulama

Çadırınızı iyice duruladığınızdan emin olun. Sabun ve köpük kalıntılarının çadır aralarında kalması çadırda kullanılan malzemenin aşınmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle bol su durulamak temizliğin önemli aşamalarındandır.

>> Kurumaya bırakma

Durulama işlemi de bittikten sonra çadırı kurutmak için ekstra bir uğraş vermeyin. Güneş gören bir alanda çadırınızı kurun ve bırakın güneş en iyisini sizin için yapsın. Çadırınızı toplamadan önce tamamen kuruduğundan emin olun. Islak şekilde toplanan çadırlar zamanla aşınarak tüm özelliğini yitirebilir.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız