birgün

9° AZ BULUTLU

Kamu emekçileri mücadelesine devam ediyor

Sürgünlere ve baskılara karşı başlatılan oturma eyleminin 12’nci haftasında kamu emekçileri, KESK bileşenlerine karşı yapılan operasyonlara karşı yılmayacaklarını ve direnmeye devam edeceklerini söyledi.

BİRGÜN EGE 30.03.2021 10:58
Kamu emekçileri mücadelesine devam ediyor
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

KESK İzmir Şubeler Platformu ve Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) İzmir Şubesi'nin sürgünlere, ihraçlara ve TCDD’nin özelleştirmek istenmesine karşı başlattığı oturma eylemi 12’nci haftada devam etti. Alsancak Gar önünde bir araya gelen kamu emekçileri, sürgün günlerine karşı emek demokrasi ve barış mücadelesinin de devam ettiğini söyledi.

BTS İzmir Şube Başkanı Erdal Akyol, sürgünlerin nedenlerini açıklayarak, "Raysimaş diye bir şirket kurdular. Daha sonra adı TCDD Teknik A.Ş olarak değiştirildi. TCDD’nin bütün bakım onarım işleri bu şirkete yaptırılmaktadır. Fahiş fiyatlara yapılan bu işler TCDD Teknik A.Ş eliyle taşeron firmalara verilmekte aradaki farkın bir kısmını taşeron firmalar almakta kalan büyük kısmını da hiçbir iş yapmadan TCDD Teknik A.Ş almaktadır. Sonra TCDD zarar ediyor diyorlar. İzmir’de kataner hatlarının bakımı için bu şirketle protokol yapıldı. Burada kamu ihale mevzuatı ihlal edilmiştir. Konu ile ilgili yazdığımız ve kurumun çıkarlarını savunduğumuz TCDD'yi uyardığımız yazı ile rahatsız oldular" dedi.

ÇÖZÜM KAMUSALLAŞTIRMADIR

Demiryollarının bakımının ihale edilemeyeceğini ve bu ihaleyi alan şirkete verilen imtiyazın nereden geldiğini soran Akyol, “Protokol ile verilmesi için bu kurumun kamu kurumu niteliğinde olması gerekir. Bu da yasa ile mümkündür. 1. Bölge Müdürlüğü Mıntıkası 2021 Yılı Bakım Hizmet Alım işi kalemlerine bakıldığında öncelikle demiryollarının asli görevlerinin üçüncü kişilere havale edildiği görülmektedir. Trenlerin bakım onarım işlerinin tamamının bu işlerde yeterli tecrübesi olmayan firmaya ve onlar üzerinden taşeronlara devredilmesi kabul edilemez” diye konuştu.

TÜPRAŞ, PETKİM, SEKA ile başlayan, TEKEL, Şeker Fabrikaları ile yaşanan özelleşme adı altındaki işsizler ordusu yaratma ve peşkeş sürecinin, TCDD ile devam ettirilmek istenildiğini vurgulayan Akyol, “Türkiye ekonomisi üretimden kopmuş, özelleştirme ile kamunun birikimleri tasfiye edilmiş ve sıcak para girişine bağlı zayıf bir ekonomi haline gelmiştir. Çözüm kamusallaştırmadır. Özelleştirmeler ve kamu hizmetlerinin küçültülmesi girişimleri derhal durdurulmalı, eğitim, sağlık ve sosyal güvenliğe ayrılan paylar arttırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol