Kaynak: ANKA
Kamu emekçilerine eşit deprem tazminatı ödenmeli
Mehmet Bozgeyik. (Fotoğraf: KESK)

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, toplu sözleşme görüşmelerinde grev hakkının önündeki engellerin kaldırılmasını talep edeceklerini belirterek kamu çalışanlarına ayrımsız ve eşit oranda deprem tazminatı ödenmesi gerektiğini belirtti.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, toplu sözleşme görüşmeleri ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın en düşük memur maaşının 22 bin TL olacağı vaadine ilişkin değerlendirmelerde bulundu:

Toplu sözleşme sürecinin Ağustos ayında başlayacağını hatırlatan Bozgeyik, "KESK olarak, öncelikli olarak 4688 sayılı yasanın değiştirilmesine, demokratikleştirilmesine, grev hakkının önündeki engellerin kaldırılması ve hakem kurulunun kaldırılmasını talep ediyoruz. Yine geçtiğimiz dönem Memur-Sen tarafından savunulan ve yüzde 2 barajı ile birlikte, üye sayısı az olan sendikaların önüne konulan barajın da kaldırılmasını ve toplu sözleşmeden, tüm kamu çalışanlarının ve emeklilerin yararlanması ile ilgili masada ilk ifade edeceğimiz şeyler bunlar olacak" dedi.

Bozgeyik, “Çok yoğun bir kriz var. Özellikle Cumhurbaşkanı’nın seçim öncesi en düşük memur maaşının 22 bin TL’ye çıkaracağız vaadi ortada kaldı...Özellikle temmuz ayında en düşük memur 22 bin TL’ye çıkarılırsa bile son bir haftada yaşamış olduğumuz dövizdeki yükselme, TL’deki değer kaybı zaten 15 Temmuz’da kamu emekçilerin ve emeklilerin ücretlerinde en az yüzde 22’ye varan bir reel kayıp ortaya çıkmıştır. Öncelikli olarak bunların telafi edilmesi gerekiyor” dedi.

Kamu emekçilerinin deprem bölgesinde büyük mağduriyetler yaşadığını hatırlatan Bozgeyik, "Altı aydan bu yana, evi yıkılan çalışma koşulları kötüleşen, psikolojik sorunlar yaşayan kamu emekçilerin de iyileşmesi, çalışma yaşamın da aktif olarak katılabilmesi açısından deprem bölgelerindeki kamu emekçilerine yönelik hem barınma sorunlarını çözecek konutların ücretsiz bir şekilde sağlanması, kira desteğinin artırılması ve kamu emekçilerinin bu bölgede yaşamış olduğu sorunların giderilmesine yönelik de yine konfederasyonlarla görüşme yapılarak deprem tazminatı adı altında kamu çalışanlarına ayrımsız, eşit oranda herkese tazminatlarının ödenmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum" ifadelerini kullandı.