birgün

16° PARÇALI BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 15.01.2021 13:52

Kamu emekçilerine yüzde 3 zam tepki çekti: İnsanca bir yaşam istiyoruz

KESK, BES ve SES üyesi kamu emekçileri ülke genelinde hükümetin yüzde 3'lük maaş zammına tepki gösterdi.

Kamu emekçilerine yüzde 3 zam tepki çekti: İnsanca bir yaşam istiyoruz

Kamu Emekçileri Sendiları Konfederasyonu (KESK), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyesi kamu emekçileri hükümetin memur maaşlarına yaptığı 7,36 zamma tepki gösterdi.

TÜİK tarafından açıklanan verilere tepki gösterilen ve ülke genelinde yapılan açıklamalar, İstanbul'da da BES 1 Nolu Şube Başkanı İshak Ateş, 2 Nolu Şube Başkanı Zeynep Yıldırım ve 3 Nolu Şube Başkanı Salih Aksoy tarafında yapıldı.

kamu-emekcilerine-yuzde-3-zam-tepki-cekti-insanca-bir-yasam-istiyoruz-829598-1.
Büro Emekçileri Sendikasi basın açıklaması (İstanbul)

Açıklamalarda, “Milyonlarca kamu emekçisi, işçi, emekli çarşıda pazarda yaşanan gerçek enflasyonu TÜİK’in perdeleyen rakamlarıyla, sahte verilerle açlığa mahkûm edilmek isteniyor” denildi.

“Acı reçete yine emekçilerin, yoksullaştırılan halkın payına düşüyor” diyen kamu emekçileri yaptıkları basın açıklamalarında, “Milyonlarca kamu emekçisi, işçi, emekli çarşıda pazarda yaşanan gerçek enflasyonu TÜİK’in perdeleyen rakamlarıyla, sahte verilerle açlığa mahkûm edilmek isteniyor. Açlık sınırının 2.600, yoksulluk sınırının 8.600 TL’yi aştığı bugünün koşullarında sıra emekçilere gelince “kaynak yok” diyorlar. Ama 5’li çeteye vergi muafiyetleri ve istisnalar adı altında bütçeden devasa paralar aktarırken kaynak sıkıntısı çekmiyorlar. Varlık affı, prim destekleri vb. adlarla sermayeye kaynak bulmakta zorlanmıyorlar. “İtibardan tasarruf olmaz” diyerek Saray’a günlük 59 milyon TL bütçe ayırırken işini kaybedene günlük 39 TL’yi reva görüyorlar” ifadeleriyle yaşanan duruma tepki gösterdi.

memur-maaslarina-yuzde-3-zam-tepki-cekti-insanca-bir-yasam-istiyoruz-829583-1.
SES Bakırköy Şubesi üyeleri bordro yakma eylemi gerçekleştirdi

Yapılan yazılı açıklamada ayrıca talepler “Sendikalı, sendikasız, KESK üyesi olsun ya da olmasın, tüm kamu emekçileri adına çağrıda bulunuyor, kamu emekçilerini hayat pahalılığına, adaletsiz vergi sistemine, yoksulluk, yolsuzluk ve israf düzenine karşı aşağıdaki asgari taleplerimiz etrafında örgütlenmeye ve mücadeleye çağırıyoruz” ifadeleriyle şu şekilde sıralandı:

►Çoktan hükmünü yitiren, kamu emekçilerine 2021 yılı için %3 +%3 maaş artışı dayatılan “TOPLU SÖZLEŞME” derhal yenilenmeli, yeni toplu sözleşme yapılıncaya dek yaşanan gerçek enflasyon, satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak EK ZAM yapılmalıdır.

►Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır.

►Birinci vergi dilimi %15 ten % 10’a düşürülerek, yoksulluk sınırına kadar olan maaşlardan yapılan kesinti birinci vergi diliminde sabitlenmelidir.

►Emekçilerin sağlık, eğitim, gıda, barınma, giyim, elektrik, ısınma giderleri için ödediği vergiler gelir vergisi matrahından mahsup edilmelidir.

►Yoksulluk sınırı altında geliri olan hanelerin elektrik, doğalgaz, su, internet giderleri pandemi tehdidi tamamen ortadan kalkıncaya kadar Hazineden karşılanmalıdır

►Bebek maması, bebek bezi ve ekmek, süt ürünleri, elektrik, doğalgaz, su başta olmak üzere temel tüketim maddelerinde KDV sıfırlanmalıdır.

kamu-emekcilerine-yuzde-3-zam-tepki-cekti-insanca-bir-yasam-istiyoruz-829597-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol