birgün

12° HAFİF YAĞMUR

ÇALIŞMA YAŞAMI 27.07.2021 08:57

Kamu emekçisine çağrı: Sefalete karşı alanlara

Kamu emekçisine çağrı: Sefalete karşı alanlara

HABER MERKEZİ

Milyonlarca kamu emekçisini ilgilendiren ve 2 Ağustos’ta başlayacak olan 6’ncı Dönem Toplu Sözleşme sürecine ilişkin iktidarın önerdiği yüzde 3,5 teklife karşı Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu yurdun her yerinde alanlara çıkacağını açıkladı.

Birleşik Kamu-İş memur ve memur emeklilerine, önceki yıllardaki kayıpların karşılanabilmesi için yüzde 30 zam yapılmasını, 2022 yılının ilk yarısında yüzde 15, ikinci yarısında da yüzde 15 yapılması talep ediyor. Yaklaşık 4 milyon kamu emekçisini ve 2 milyon emekli memuru ilgilendiren 6’ncı Dönem Toplu İş Sözleşmesi (TİS) için görüşmeleri 2 Ağustos’ta başlayacak.

İktidarın yüzde 3,45 oranındaki zam teklifi yapması beklenirken sendikalar tekliflerini Çalışma Bakanlığına iletti. Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen), 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17 zam teklifinde bulunarak toplamda ücretlere yüzde 38 artış yapılmasını talep etti. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu da yaptığı açıklamada, kamu memurlarına yapılacak olan zammın 2022 ve 2023 yıllarında yüzde 15+15 olması gerektiğini vurguladı. Birleşik Kamu-İş, memurların hakları için alanlarda olacaklarını duyurarak “Emeğimize, geleceğimize ve haklarımıza sahip çıkmak ve 6’ncı dönem toplu sözleşme görüşmesi tiyatrosuna dur demek için alanlardayız” ifadelerini kullandı. Birleşik Kamu-İş yaptığı açıklamada, iktidarın kamu emekçilerine yapacağı yüzde 3,5 zammı eleştirerek, “Yüzde 3,5 zam değil, insan onuruna yaraşır, emeğimizin karşılığı kadar ücret istiyoruz” ifadelerini kullandı. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu yaptığı açıklamada Memur-Sen’i de eleştirerek “Memurları sözde toplu sözleşme masalarında satan, hak kaybına uğratan, memurun değil AKP’nin çıkarlarını gözeten sözde yetkili Memur-Sen’in toplu sözleşme masasına oturmayı kabul etmiyoruz” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol