Kamu emekçisinin ücreti kuşa döndü

BirGün ANKARA

Enflasyon ve yüksek kur hareketleri nedeniyle savunmasız durumda kalan halkın, AKP’nin gerçekleşmeyen vaatleri nedeniyle daha zor duruma düştüğünü ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “En düşük memur maaşı” vaadinin sözde kaldığını bildirdi.


CHP’li İlgezdi, 2022 yılı için en düşük memur maaşının 6 bin 429 lira olarak açıklandığını hatırlatarak, “Açıkça yalan söylüyorlar. 20 seneden fazladır Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı ve ilgili kurumlarda uzman olarak çalışan 3600 ek göstergeli, 1/4’ü teknik personel memurun 5 bin 365 lira maaş aldığı bordolarla ortaya çıkıyor.

Bin 63 lira nerede?” diye konuştu. CHP’li Akkuş İlgezdi yaptığı açıklamada, iktidarın sanata verdiği değerin maaş adaletsizliğinde de kendini hissettirdiğini vurgulayarak, “Bordrolar incelendiğinde derecesi 24 yıllık 1/4’ü olan 3600 ek göstergeli teknik personel memur, mart ayı maaşı 5 bin 365,47, 25 yıllık 1/4’ü olan 3600 ek göstergeli teknik personelin mart ayı maaşının 5 bin 427,05 olduğu ortadadır. Kültür Bakanlığı devletin en düşük memur maaşından bin lira ucuza uzman çalıştırmaktadır” dedi.

YALANCI ÇOBANLIK

İlgezdi, 3 Ocak’ta devletin resmi haber ajansı olan Anadolu Ajansı’na en düşük memur maaşının 6 bin 429 olduğunu açıklayan devlet yetkililerinin açıkça yalan söylediklerini ifade ederek, “Algı yaratmak için açıkladıkları en düşük memur maaşından bin 63 lira eksik alan memur var. AKM’nin orkestra çukurunu kağıt üstünde bir gecede büyüten, ‘Sanatçı kadro çalışması yapıyoruz’ diye personelini oyalayan bu yöneticiler, artık doğruyu söyleseler bile yalancı çobana dönüştükleri için kimse onlara inanmayacak” diye konuştu.