birgün

19° AÇIK

GÜNCEL 25.07.2020 06:00

Kamu görevlisi suçu işlemekle değil, önlemekle görevli

Kamu görevlisi suçu işlemekle  değil, önlemekle görevli

HABER MERKEZİ

İstanbul Avcılar’da bir polisin, saat 22.00'den sonra kendisine içki satan kuruyemişçiye ceza kesmesi Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşındı. AYM, kamu görevlilerinin suç işlenmesine ortam hazırlamakla değil, suçun önlenmesi ile görevli olduğunu vurguladı. Avcılar'da bir polis kimliğini gizleyerek girdiği kuruyemişçiden içki satış yasağının uygulandığı 22.00-06.00 saatleri arasında içki alıp ardından tutanak tuttu.

Tütün ve Alkol Denetleme Kurumu, polis tarafından tutulan tutanağa dayanarak kuruyemişçinin sahibi Muhsin Hükümdar’a 30 bin 454 lira idari para cezası verdi. Cezaya itiraz eden Hükümdar, konuyu yargıya taşıdı. İtirazı Küçükçekmece 2. Sulh Ceza Hakimliğince reddedilen Hükümdar, ‘hak ihlali’ gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

Konuyu inceleyen yüksek mahkeme, Hükümdar’ı haklı bularak adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine hükmetti. Kararda, kamu görevlisinin ‘edilgen bir biçimde kabahat teşkil eden eylemi incelemekle sınırlı kalmadığı ve bunun aksine kabahatin işlenmesinde aktif olarak rol aldığı’ tespitinde bulunuldu. AYM, kabahatin daha önce işlendiği yönünde bir şüphe olmadığı halde “kamu görevlileri aracılığıyla bu kabahatin işlenmesine sebebiyet verildiği” değerlendirmesi yaptı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız