AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın önsözünü yazdığı kitabın proje kapsamında en fazla sayıda baskısı yapılan kitap olduğu, bakanlığın kitap için 2,6 milyon TL harcadığı ortaya çıktı.

Kamu kaynakları ‘ailenin’ emrinde!
Fotoğraf: Depo Photos

Mustafa BİLDİRCİN

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 1952 yılında başlatılan Milli Kültür Eserlerinin Basımı ve Yayımı Projesi’nin 2022 yılına yönelik verileri, iktidarın kamu kaynaklarına yönelik hoyrat tutumunu ortaya koydu. Emine Erdoğan’ın önsözünü yazdığı, bakanlığın 2,6 milyon TL harcadığı, “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” isimli kitaptan proje kapsamında 2022’de 12 bin adet yeni basım yapıldığı bildirildi. Kitap, baskı sayısı itibarıyla en yakın rakibini dörde katladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca, “Türk kültür, sanat ve edebiyatını ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak” amacıyla 1952 yılında başlatılan “Milli Kültür Eserlerinin Basımı ve Yayımı Projesi” kapsamında 2022 yılında bastırılan kitaplar belli oldu. Proje kapsamında 2022 yılında dokuz kitabın tekrar basımının yapıldığı, dört kitabın baskıya çıkarıldığı, dört kitabın da baskıya hazırlandığı belirtildi.

ERDOĞAN’IN KİTABI ZİRVEDE

Toplam 17 kitabın yer aldığı listenin ilk sırasında, “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” isimli kitap yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın önsözünü yazdığı ve “Tanıtımına katkı sunduğu” kitaptan 6 bin adet Türkçe, 6 bin adet de İngilizce olmak üzere toplam 12 bin adet tekrar basım yapıldığı öğrenildi.

Kamuoyunda, “Emine Erdoğan’ın kitabı” olarak bilinen Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabının baskı sayısı itibarıyla en yakın rakibini dörde katladığını ortaya koyan listedeki diğer bazı kitaplar ve baskı sayıları ise şöyle sıralandı:

•Molla Ahmed-i Cezîrî Divan: 3 bin adet tekrar baskı

•Faki-yi Teyran Divanı: 3 bin adet tekrar baskı

•Şeyh Şemseddîn-î Ahlâtî Dîwan: 2 bin adet hazırlık baskı

•Atatürk Kültür Merkezi: Bin adet tekrar baskı

•Süleyman Çelebi ve Mevlid Geleneğimiz: 2 bin adet baskı

BAKANLIK BÜTÇESİ SEFERBER EDİLDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı, “Emine Erdoğan’ın kitabı” için 2021 ve 2022 yıllarında dört farklı ihale düzenledi. Kitabın basım ve tanıtım işlerine yönelik ihaleler kapsamında bakanlığın kasasından çıkan toplam para, 2 milyon 613 bin 160 TL olarak hesaplandı. Kitabın yalnızca tanıtımı için 700 bin TL gözden çıkarıldı.