birgün

25° AZ BULUTLU

GÜNCEL 02.06.2020 11:53

Kamuda çalışan hamile personel için idari izin düzenlemesi

Kamu kurumlarında görev yapan hamile personel, gebeliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadar olan süre içinde idari izinli sayılacak

Kamuda çalışan hamile personel için idari izin düzenlemesi

Yoğun bakım ve ameliyathane hemşiresi olarak görev yapan Dilek Akçabelen'in yakalandığı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirmesinin ardından gebe çalışanlar, kendilerinin ve bebeklerinin sağlığından endişe ederek seslerini Twitter üzerinden yetkililere duyurmaya çalışmıştı.

Sosyal medyada konunun gündeme gelmesinin ardından, kamu kurumlarında görev yapan hamile personelin, gebeliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadar olan süre içinde idari izinli sayılacağı açıklandı.Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı imzasıyla tüm kamu kurum ve kuruluşlarına konuyla ilgili bir yazı gönderildi.

Yazıda, "Covid-19 salgınının ülkemizde yayılımının en aza indirilmesi amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarında (Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç) istihdam şekline bakılmaksızın görev yapan hamile personelin, gebeliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadar olan süre içerisinde idari izinli sayılması Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür" ifadelerine yer verildi.

kamuda-calisan-hamile-personel-icin-idari-izin-duzenlemesi-738872-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız