birgün

6° KAPALI

Kamuda ikinci Pekcan vakası

Eski Bakan Pekcan’ın kendi bakanlığına dezenfektan satmasının bir benzeri Sağlık Bakanlığı’nda yaşandı. Bakan Yardımcısı Aydın’ın eşinin kurucusu olduğu şirketin, bakanlığa milyonlarca liralık yazılım hizmeti sattığı ortaya çıktı.

GÜNCEL 19.06.2021 08:29
Kamuda ikinci Pekcan vakası
Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

Sağlık Bakanlığı’nın e-nabız işini yapan Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın’ın eşinin kurucusu olduğu şirketin, bakanlıktan yeni ihaleler aldığı açığa çıktı. Sabahattin Aydın’ın bakanlıkta üst düzey görevlere gelmesinin ardından hisseleri aile ile bazı kişiler arasında sürekli el değiştiren şirketin Bakanlıktan aldığı, “12 Aylık Hastane Bilgi Yönetim Sistemi” ve “3 Aylık Hastane Bilgi Yönetim Sistemi” ihalelerinin toplam bedeli 1 milyon 323 bin TL’yi buldu.

CHP Milletvekili Murat Emir, şirketin bakanlığa milyonlarca liralık yazılım hizmeti sattığını belirterek, “İhaleler yine 21/B ve yine adrese teslim. Bakan Yardımcısı ne zaman göreve gelse ailesi hülle yolu ile hisselerini devrediyor, sonra geri alıyor. Bu olayın da Ruhsar Pekcan’ın bakanlığına dezenfektan satmasından farkı yok. Derhal istifa etmeli” dedi.
Kamuoyunda ismini, alt yüklenicilik yoluyla aldığı e-nabız ihalesi ile duyuran Bilbest isimli şirket 2021 yılında da Sağlık Bakanlığı’ndan davet usulü ile iş almaya devam etti.

PAY DEVİRLERİ ŞÜPHELİ

Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın’ın eşinin kurucusu olduğu şirketin bakanlıktan ihale almasına tepki gösteren CHP’li Emir, şunları söyledi:

“Sağlık Bakan Yardımcısı’nın eşi ve oğlunun ortağı olduğu firma, bugüne kadar bakanlıktan ihaleler almaya devam etti. Firmadaki pay devirleri de şüpheli. Sibel Aydın, 2002’de firmayı kuruyor ve eşi, müsteşar yardımcısı olunca hisseleri Yunus Şengül’e devrediyor. Daha sonra hisseler, birkaç kez Yunus Şengül, Mehmet Zahid Ercan ve Muhterem Ercan arasında el değiştiriyor. Sabahattin Aydın’ın bakanlıkta görevi sona erince bu kez hisseleri 2011 yılında oğlu Muhammed İkbal Aydın devralıyor. Aydın, tekrar bakanlıkta göreve gelince hisseler 11 Aralık 2020 tarihinde Mehmet Zahid Ercan’a devrediliyor. Yani Aydın ne zaman bakanlıkta görev alsa, şirket hisseleri, hülle yolu ile kağıt üzerinde başkalarına devrediliyor ancak, şirket aslında yine Aydın ailesinin. Dolayısıyla tüm ihaleler yine Aydın ailesine gidiyor.”

PEKCAN’DAN FARKI YOK

İhalelerle ilgili idari ve hukuki işlem yapması gereken bakanlığın aynı firmaya iş vermeye devam ettiğine dikkati çeken Emir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hem de yine 21/B yöntemiyle, yani davet usulü ile ve adrese teslim şekilde. Son yapılan ihalelerden biri 1 milyon 140 bin TL bedelle İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 12 aylık HBYS hizmeti diğeri de 183 bin TL bedelle İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim Araştırma Hastanesi’nin üç aylık HBYS hizmeti. 21/B yöntemiyle olduğu için her iki işte de ihaleye giren tek firma var ve hiçbir şekilde rekabet koşulları oluşmamış. Doğal afet ve acil durumlarda başvurulabilecek 21/B yöntemini yine yandaşa iş vermek amacıyla kullanmışlar. Bu ve bunun gibi birçok verilen ihalenin hepsi yağlı ballı ve Ticaret eski Bakanı Ruhsar Pekcan’ın kendi bakanlığına dezenfektan satmasından hiçbir farkı yok. Sağlık Bakan Yardımcısı derhal istifa etmeli.”

YOĞUN HİSSE DEVRİ TRAFİĞİ

Ticaret Sicili Gazetesi'ndeki bilgilere göre. şirketin el değiştirme trafiği şöyle:

► Şirket, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın’ın eşi Sibel Aydın tarafından 2002 yılında kuruldu.
Sabahattin Aydın müsteşar yardımcısı olunca hisseler, Yunus Şengül'e devredildi.
► 2005 yılında şirketin temsil ve idaresindeki isimler, Muhterem Ercan, Yunus Şengül ve Mehmet Zahit Ercan oldu.
► 2005-2011 yılları arasında şirket hisseleri, Muhterem Ercan, Yunus Şengül ve Mehmet Zahit Ercan isimleri arasında sürekli el değiştirdi.
► 2011 yılında, Sabahattin Aydın’ın bakanlıktaki görevi sona erince oğlu Muhammed İkbal Aydın, Yunus Şengül’ün şirketteki hisselerini devraldı.
► Şirket hisseleri 2011-2020 döneminde, bir bölümü Muhammed İkbal Aydın’da kalmak üzere yine sürekli el değiştirdi. ► Sabahattin Aydın, 2020 yılının sonunda tekrar bakanlıkta göreve başlayınca oğul Aydın, 11 Aralık 2020 tarihinde hisselerini Mehmet Zahid Ercan’a devretti.
► 2021 yılı itibarıyla ise şirketin temsil yetkisi Muhterem Ercan'a bırakıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun