birgün

22° AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 03.08.2021 09:16

Kamuda zam pazarlığı başladı

Kamuda zam pazarlığı başladı

EMEK SERVİSİ

Yaklaşık 4.2 milyon kamu emekçisi, 2.2 milyon emeklisinin aylıklarına 2022 ve 2023'te yapılacak zammın belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin ilk toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in başkanlığında Reşat Moralı Toplantı Salonu'ndaki toplantıya, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ve hizmet kollarında yetkili sendikaların genel başkanları katıldı. Toplantıda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Türkiye, çalışanlarını enflasyonun altında ezdirmeyecektir. Enflasyonun üzerinde bir noktada meseleyi ele alacağız” ifadelerini kullandı.


Bu yıl birlikte hareket etme kararı alan Memur Sen ve Türk-İş, ortak talepler belirledi. İki konfederasyon, hükümetten taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022'de yüzde 21, 2023'te yüzde 17, her yıl yüzde 3 olmak üzere iki yılda toplam yüzde 6 refah payı artışı talebinde bulundu. Konfederasyonların ortak talepleri arasında tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesi, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi, memurlara da bayram ikramiyesi ödenmesi, gelir vergisinin yüzde 15'ini aşan kısmının karşılanması gibi maddeler de yer alıyor. Memur ve memur emeklileri için bugün başlayan zam pazarlığı süreci, yasal olarak ağustosun üçüncü haftasında sona erecek.

KESK Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik toplantının ardından yaptığı açıklamada “3 konfederasyonun da öne sürdüğü hem kamu emekçilerinin yaşadığı hak kayıplarının giderilmesi hem 2022-2023 içerisinde ücretlerin insanca yaşatacak düzeye çekilmesi yönünde taleplerimiz var” dedi. Bozgeyik, pandemide işsiz kalan emekçilere dikkat çekerek “Özellikle 4688 sayılı yasanın bir çalışmayla demokratikleşmesi gerekiyor. Emekliler açlık sınırında yaşamlarını sürdürüyor. Pandemi sürecinde işsiz kalan emekçiler, esnaf açısından bir gelir desteği gerektiğini biliyoruz. Sadece 77 bine yakın işçi Kod-29’la işten çıkarıldığı ve yeterince bir gelir desteği sağlanmadığını görüyoruz” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol