birgün

22° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 20.11.2019 07:32

Kamusal eğitim için alanlarda olacağız

Kamusal eğitim için alanlarda olacağız

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Türkiye’nin içinde olduğu ekonomik darboğaz, velilerin sırtındaki eğitim yükünü daha da artırdı. Çocuk kitaplarının fiyatı, 2019 yılında 2018 yılına oranla yüzde 14,90 zamlandı. Aynı dönemde test kitaplarındaki zam oranı yüzde 16,30, okul çantalarındaki zam oranı ise yüzde 18,20 oldu.
Ekonomik kriz nedeniyle hemen her alanda etkili olan zam furyası, velilerin eğitim harcamalarının da katlanarak artmasına neden oldu. 2019 yılında kırtasiye malzemeleri, 2018 yılına oranla yüzde 30,51 pahalılandı, resim dersinde kullanılan boyaların fiyatı yüzde 33,11, okul defterlerinin fiyatı da yüzde 33,73 arttı.

SORUNLAR KRİZ OLDU

Veli-Der Genel Başkanı İlknur Kaya Bahadır, eğitimde yaşananların sorun olmaktan çıkarak bir kriz halini aldığını söyledi. Açık öğretim lisesine giden öğrenci sayısının son beş yılda yüzde 65 artarak 1,5 milyonun üzerine çıktığını anımsatan Bahadır, “Örgün eğitim dışına çıkarılan tüm çocuklarımızın örgün eğitim kurumlarında kamusal eğitim hakkı vazgeçilmez talebimizdir” dedi.

Türkiye’de eğitime yapılan harcama oranının OECD ortalamasının yarısından az olduğunun altını çizen Bahadır, şunları söyledi:

“Özel ilköğretim okulu sayısı, 4+4+4 öncesine göre yüzde 375, öğrenci sayısı ise yüzde 95 arttı. Özel lise sayısı 4+4+4 öncesine göre yüzde 340, özel liseye giden öğrenci sayısı ise yüzde 400, özel mesleki ve teknik lise sayısı 4+4+4 öncesine göre yüzde 850, öğrenci sayısı ise yüzde 250 arttı. 2019'un ilk altı ayında MEB tarafından özel okullara 2,5 milyonun üzerinde bütçe aktarıldı. Eğitimde özelleştirmeye, paran varsa o da yetmez paran kadar eğitim anlayışına itiraz ediyor, tüm çocuklar için eşit eğitim olanağı sağlanmasını talep ediyoruz.”

23 KASIM’DA ANKARA’DAYIZ

Bahadır, Veli-Der’in, MEB’in eğitimci niteliği taşımayan vakıf ve derneklerle imzaladığı protokollere itiraz ettiğini de belirterek, “Eğitimde laiklik ilkesinin yok sayılmasına itiraz ediyor, laikliğin vazgeçilmez talebimiz olduğunun altını çiziyoruz” ifadesini kullandı. 23 Kasım’da Eğitim Sen öncülüğünde Ankara’da yapılacak eğitim mitingine tüm velileri davet eden Bahadır, “Laik, bilimsel, demokratik, kamusal, eşit ve nitelikli eğitim talebimizden vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız