birgün

20° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 18.10.2020 10:00

Kamusal sağlık politikaları şart

SES Genel Kurulu’nda sağlık sisteminin piyasalaştırılmasının sonuçlarına dikkat çekilerek nitelikli ve kamusal sağlık politikalarına dönülmesi gerektiği vurgulandı.

Kamusal sağlık politikaları şart

EMEK SERVİSİ

KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) 10. Olağan Genel Kurulu dün Ankara’da başladı. Kongreye Covid-19 salgını damgasını vurdu.

Yapılan konuşmalarda sağlık sisteminin piyasalaştırılmasının sonuçlarına dikkat çekilerek parasız, nitelikli ve kamusal sağlık politikalarına dönülmesi talep edildi.

SES delegeleri ile KESK ve KESK’e bağlı sendikaların yöneticilerinin katıldığı kongreye, pandemi nedeniyle konuk çağrılmadı. Açılış konuşmasını yapan SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, salgınla mücadele etmek yerine algı yönetimine başvuran iktidarın, başta başarılı bir imaj çizse de artık maskesinin düştüğünü söyledi. Kara, “Pandemi ile mücadele süreci sağlık ve sosyal hizmetler işkolunda yaşanan sorunları gün yüzüne çıkardı. Tüm kamu kurumlarında nöbetleşe çalışmaya geçilirken; 65 yaş üstü, kronik rahatsızlığı olanlar, hamileler, ilkokul çağında çocuğu olanlar idari izinli sayılırken, sağlık ve sosyal hizmet emekçileri bundan muaf tutularak çalışmak zorunda bırakıldı” dedi.

YETERLİ TEST YAPILMIYOR

Salgın sürecinde sağlık kurumlarında yeterli atama yapılmadığını belirten Kara, test sorununa da dikkat çekti. Temaslı sağlık emekçilerine bile test yapılmadığını söyleyen Kara, ayrıca pek çok sağlık kurumunda çalışanların ek ödeme alamadığını ve ek ödeme konusunda ciddi adaletsizliklerin yaşandığını vurguladı. Kara, “Dünya Bankası, IMF tarafından dayatılan özelleştirmeci sağlık reformu politikalarından vazgeçilerek kamusal sağlık politikalarına dönülmelidir” ifadelerini kullandı.

‘TTB’NİN YANINDAYIZ’

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ise ülke ekonomisindeki çöküşe dikkat çekti. İşsizler ordusuna her gün on binlercesinin eklendiğini belirten Bozgeyik, zamlar nedeniyle yurttaşların alım gücünün sürekli düştüğünü kaydetti. Bozgeyik ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef aldığı TTB ile TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın yanında olduklarını söyledi.

SES Genel Kurulu bugün yapılacak seçimlerle sona erecek.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız