birgün

18° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 24.09.2020 09:59

Kanada Başbakanı Trudeau açıkladı: Salgında ikinci dalga yaşanıyor

Kanada’da günlük vaka sayısı 1000'in üzerine çıktı. Artan vakaların ardından açıklama yapan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, salgında ikinci dalgayı yaşadıklarını kaydetti.

Kanada Başbakanı Trudeau açıkladı: Salgında ikinci dalga yaşanıyor

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ülkesinin yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında ikinci dalgada olduğunu söyledi.

AA'da yer alan habere göre, Trudeau, televizyondan ulusa seslenerek şu anda Covid-19 salgınında ikinci dalgayı yaşayan Kanada'nın ilkbahardan çok daha kötü geçebilecek sonbahar sezonunun eşiğinde olduğu uyarısında bulundu.

GÜNLÜK VAKA SAYISI 1000’İN ÜZERİNDE

kanada-basbakan-trudeau-acikladi-salginda-ikinci-dalga-yasaniyor-784454-1.Kanada'da 13 Mart'ta sokağa çıkma yasakları uygulanmaya başladığında günlük vaka sayısının 47 olduğuna, 22 Eylül Salı günü itibarıyla bu rakamın 1000'in üzerine çıktığına işaret eden Justin Trudeau, "Bugünün veya yarının rakamlarını değiştiremeyiz. Onlar 2 hafta önce ne yaptığımız ya da yapmadığımızla belirlenmiş durumda. Ancak ekim ayında ve kışın olacağımız yeri değiştirebiliriz. Büyük olasılıkla Şükran Günü'nde bir araya gelemeyeceğiz. Öte yandan, Noel'de şansımızı deneyebiliriz. Birlikte ikinci dalgayı kontrol altına almaya gücümüz var" diye konuştu.

Kanada Başbakanı halka maskelerini takmaları ve Covid-19 pozitif çıkan biriyle yakın temas edip etmediklerini öğrenmek için hükümetin uygulamasını indirmeleri çağrısında bulunurken, salgın sırasında ekonomiyi ve Kanadalıları "ne pahasına olursa olsun" destekleyeceklerini kaydetti.

Kanada'da Covid-19 nedeniyle 9 bin 243 kişi yaşamını yitirdi. Ülkede toplam vaka sayısı 147 bin 753.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız