birgün

30° AÇIK

Kanal İstanbul, Aydınlık’ı böldü

Vatan Partisi’nin gazetesi Aydınlık gazetesinin yazarları, Kanal İstanbul konusunda birbirine taban tabana zıt görüşleri savundu. Doğu Perinçek, kanalın ‘cinayet’ olduğunu belirtip Vatan Partisi olarak projeye ‘Hayır’ dediklerini ifade ederken, hükümetin kontrolündeki A Haber’de konuşan Aydınlık yazarı Gaffar Yakınca, projenin Türkiye’yi ‘bağımsızlaştıracağını’ ve ‘ülkenin refahını artıracağını’ öne sürdü.

MEDYA 30.06.2021 10:18
Kanal İstanbul, Aydınlık’ı böldü
Abone Ol google-news

MEDYA SERVİSİ

AKP iktidarına verdiği destekle bilinen Vatan Partisi’nin gazetesi Aydınlık’ta Kanal İstanbul çatlağı baş gösterdi.

Kanal İstanbul tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, "Bu proje İstanbul için bir cinayet" ifadelerini kullandı. Perinçek, kanala ilişkin şu görüşleri dile getirdi:

"Bu proje İstanbul için bir cinayet. Bizim Vatan Partisi olarak hedefimiz de İstanbul’u 5 milyonluk bir kültür, finans kentine çevirmek. Bizim sanayiyi İstanbul’dan yavaş yavaş Anadolu’ya kıraç arazilere taşımamız lazım. Samsun’dan Ceyhan’a bir boru hattı çektiğimiz zaman hiçbir şekilde boğazların kullanılmasına gerek yok. Zaten boğazların trafiği düşüyor. İstanbul Kanalı’nın mantıklı bir tarafı yok.”

Projeye kaynak ayrılmaması gerektiğini belirten, Perinçek sözlerine şöyle devam etti:

“KANAL İSTANBUL’A HAYIR DİYORUZ”

“İstanbul’u katledecek bir projeye kaynak ayırmıyoruz. Neye kaynak ayırıyoruz? Polatlı’ya su gelsin, Konya’ya su gelsin, tarım üretimi artsın. 25 milyar dolarlık bir tarımı sulama projesiyle Türkiye’nin topraklarından can fışkırır. Terörü yok ederiz, köylere insanlarımızı bağlarız. Ve Karadeniz’deki enerjiyi Akdeniz’e yığarız.

İstanbul Kanalı’na 'hayır' diyoruz. İstanbul Kanalı bir hikâye. Niçin bu akıl almaz iş yapılıyor? Bir inşaatçılık ve betonculuk politikasıyla bugünlere geldi AK Parti yönetimi. Şimdi üzerine oturduğu o sektörün insanlarına yer açmak. Olay oradan geçen gemilerden ne kadar ücret alınacağı ile ölçülmez. Ne kaybedilecek, İstanbul kaybedilecek. O kanalı açarak İstanbul’u kaybediyorsun. Bunlar çok büyük yanlışlar.”

“BUNLAR HİZMETE DAİR İŞLER”

Vatan Partisi’nin yayın organı Aydınlık yazarı Gaffar Yakınca ise A Haber canlı yayınına katılarak Kanal İstanbul’un ‘yararlı bir proje’ olduğunu savundu.

Projenin bir ‘hizmet projesi’ olduğunu savunan Yakınca, Kanal İstanbul’un Türkiye’nin ‘refahını artıracak bir girişim’ olduğunu iddia ederek şunları söyledi:

“İnternette Kanal İstanbul ile ilgili arama yaparsanız, Kanal İstanbul’un Türkiye’yi mahvedeceğiyle ilgili binlerce dezenformasyonla karşılaşırsınız. Bunlar hizmete dair işler. Memleketin refahını artıran şeyler bunlar. Bu işin başka boyutu var. O boyut Türkiye’nin bağımsızlaşması boyutudur. Siz büyük işler yaptığınız, büyük işlere kalkıştığınız zaman ekonomide, savunma sanayiinde, lojistikte, imalatta, tarımda ve gıda güvenliğinde güçlenirsiniz. Bunun sonunda da siz bağımsız bir ülke haline gelirsiniz.”

AYDINLIK, 5 YIL ÖNCE FETÖ’YE BAĞLAMIŞTI

Aydınlık, 2016 yılındaki haberinde Kanal İstanbul ile ilgili olarak Fetullahçı yapıya işaret etmişti. Söz konusu haberde şu ifadeler kullanılmıştı:

“Aydınlık’ın edindiği bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘çılgın proje’ olarak adlandırdığı ‘Kanal İstanbul’ projesi FETÖ’nün de ilgisini çekmiş. Örgütün dinleme ve AKP ile İstanbul Büyükşehir Belediyesindeki adamları vasıtasıyla projenin yerini belirleyen FETÖ Türkiye Mütevelli Heyeti, Pensilvanya’nın da onayıyla ‘Kanal İstanbul’un yapılacağı bölgeden arsa kapatmaya başlamış. Örgütün parasıyla yapılan arsa alımları değişik isimler üzerine geçirilmiş. Kapatılan arsaların değerinin yüz milyonlarca lirayı bulduğu iddia ediliyor.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun