birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Kanal İstanbul’da 15 kat imar izni kimlere verildi?

GÜNCEL 20.02.2022 07:21
Kanal İstanbul’da 15 kat imar izni kimlere verildi?
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Kanal İstanbul Projesi’nin rezerv yapı alanı 1, 2 ve 3’üncü etap planlarında yapılan son değişiklikle beraber, bazı adalara 15 kat imar izni verildiğini belirterek, “Hangi siyasilere ayrıcalık tanınacak” diye sordu.

Bölgede yüksek yapılaşmaya izin verilmeyeceğinin ifade edildiğini ancak bazı adalara yönelik 15 kata kadar imar izni çıktığına dair iddialar olduğunu hatırlatan Tekin, parsellerdeki hissedarların yerleri resen değiştirilmiş, kişilerin adları da gizlenmiştir. İstanbul’a yapılabilecek en büyük ihanetin bu olacağı kanaatindeyim” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 2017’de katıldığı Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi’nde ‘‘Biz bu şehrin kıymetini bilmedik, biz bu şehre ihanet ettik, hâlâ da ihanet ediyoruz. Ben de bundan sorumluyum” sözlerini hatırlatan Tekin, “Ne var ki Erdoğan’ın belediye başkanlığı yaptığı 1994’ten bu yana, İstanbul’da, yüksek irtifalı binaların hem sayısı hem de yükseklik ortalaması arttı. Dikey yapılaşmalarla İstanbul’un silüetini, deprem toplanma alanlarını yok edenler; son günlerde de ‘Dikey yapılaşma kötüymüş yatay yapılaşmaya yöneleceğiz’ diyorlardı. Anlaşılan hatırı sayılır kişilerin olduğu parseller mevzubahis olunca Kanal İstanbul’da da yeniden dikey mimariye döndüler” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol