birgün

18° KAPALI

SİYASET 16.09.2019 09:54

‘Kandaki tekelleşme’ yargıya taşınıyor

TEB ‘tekelleşme’ye yol açtığı gerekçesiyle eleştirdiği Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak’ın şirketi MAXICELLS A.Ş’ye verilen kan ürünleri ihalesiyle ilgili dava açmaya hazırlanıyor

‘Kandaki tekelleşme’ yargıya taşınıyor


BURCU CANSU

Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak’ın şirketi MAXICELLS A.Ş'ye ‘alım garantisi’ ile verilen ve şirketi Türkiye'de bu ürünleri dağıtacak tek kurum haline getiren ihale, Türk Eczacıları Birliği (TEB) tarafından yargıya taşınacak.

Serbest eczaneleri devre dışı bırakan ve halkın ilaca daha pahalı ulaşmasına yol açacağı ifade edilen yeni sistem gereği şirket, yerelleşme iddiasıyla başlatılan sürece aykırı olarak ithal ilaçları dağıtmaya başlamıştı. Sancak’ın şirketi MAXICELL devreye girmeden önce kan ürünleri ilaçları iki yöntem ile alınabiliyordu. Birinci yöntemde, kamu hastaneleri yıllık ihtiyacı için ihaleye çıkıyor, en uygun teklifi veren şirketten SGK ilaç alımı yapıyordu.

Hastane, ihaleyi alan firmadan ilaçları alıp deposuna koyuyor ve ihtiyaç halinde hastalara hastane eczanesinden dağıtım yapıyordu. Ayaktan tedavi olan hasta ise reçete ile ilaçları eczanelerden temin ediyordu. TEB, şimdi serbest eczanelerin aradan çıkarılmasının üyelerinin mağduriyetine yol açtığı ve sektörde tekelleşmeye yol açıldığı iddiasıyla yargıya başvurmaya hazırlanıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız