birgün

22° AÇIK

Kanser araştırmacıları Ankara’da toplanıyor: Kanserin önlenebilir olduğu anlatılacak

Uluslararası Lösemili Çocuklar Ayı nedeniyle farklı ülkelerden 15 uzman Ankara LÖSANTE Hastanesi’nde bir araya gelerek kanserin önlenebilen hastalık olduğunu anlatacak. 3-4 Haziran’da düzenlenecek sempozyuma katılım herkese açık olacak.

SAĞLIK 25.05.2022 17:10
Kanser araştırmacıları Ankara’da toplanıyor: Kanserin önlenebilir olduğu anlatılacak
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Uluslararası Lösemili Çocuklar Ayı etkinlikleri kapsamında farklı ülkelerden onkoloji ve hematoloji alanında uzman bilim insanları Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı’nın (LÖSEV) ev sahipliğinde Ankara’da bir araya gelecek. Uluslararası Kanser ve Hayat Sempozyumu’yla 3-4 Haziran tarihlerinde LÖSANTE Hastanesi’nde buluşacak.

İlk gün gerçekleşecek oturumlarda sağlık profesyonelleri ağırlanırken ikinci gün düzenlenecek oturumlara katılım herkese açık olacak. Aralarında farklı ülkelerden de gelen 15 uzmanın katılım sağlayacağı sempozyumda, lösemi, kanser, sağlıklı beslenme ve kansere yol açan etmenler anlatılacak. Lösemi ve kanser tedavisi süreçleri, gelişen teknolojilerle ve erken teşhislerle tedavi imkânları, moral ve motivasyonu yüksek tutmanın kanserle savaşmada önemi gibi konuların üzerinde durulacak.

Sempozyumun önemli bir amacı da Türkiye’de olduğu kadar dünyada da artış gösteren kansere dikkat çekmek ve kanserin önlenebilen bir hastalık olduğunu anlatmak.
Milano-Bicocca Üniversitesi’nden Prof. Andrea Biondi, Duisburg-Essen Üniversitesi’nden Prof. Dirk Reinhardt, Wageningen Üniversitesi’nden Prof. Ellen Kampman, Yale Üniversitesi’nden Anees Chagpar gibi onkoloji, pediatri ve beslenme alanında uzmanlar katılacak.

Türkiye’den ise Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Ömer Dizdar, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Atilla Engin, Eczacılık Fakültesinden Prof. A. Başak Engin ve Hemşire Özlem Yurtal katılacak. Onursal Başkanlığını LÖSEV Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Pediatrik Hematolog- Onkolog Dr. Üstün Ezer ve Prof. Dr. Enver Hasanoğlu’nun yaptığı, sempozyum başkanlığını ise Prof. Dr. Ahmet Emin Kürekçi yürütecek. Sempozyumda LÖSANTE Çocuk ve Yetişkin Hastanesi’nden de Doç. Dr. Murat Karakahya, Doç. Dr. Fatma Buğdaycı Başal, Doç. Dr. İrem Bilgetekin, Uzman Dr. H. Arzu Yaşar ve Uzm. Dyt. Pınar Polat, Dyt. Büşra Özdal katılacak.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak ve sempozyuma kaydolmak için www.losevsymposium.org/ adresi ziyaret edilebilir.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol