birgün

5° AÇIK

Kanye West'in Instagram ve Twitter paylaşımları kaldırıldı

Amerikalı rapçi Kanye West'in siyahi ve Yahudilere yönelik paylaşımları Instagram ve Twitter tarafından kaldırıldı. West'in daha önce başkalarını taciz ettiği düşünülen gönderileri nedeniyle Instagram hesabı geçici olarak askıya alınmış, bir kişinin özel bilgilerini paylaştığı için Twitter ise West'in hesabına geçici bir yasak koymuştu.

DÜNYA 10.10.2022 11:35
Kanye West'in Instagram ve Twitter paylaşımları kaldırıldı
Abone Ol google-news

Daha önce başkalarını taciz ettiği düşünülen gönderileri nedeniyle Instagram hesabı geçici olarak askıya alınan, bir kişinin özel bilgilerini paylaştığı için ise Twitter'dan geçici bir yasak alan Kanye West'in Yahudilerle ilgili tweeti platformdan kaldırıldı.

West, Twitter hesabından Yahudileri hede falarak “Bu akşam biraz uykum var ama uyandığımda YAHUDİ HALKI için ölüm tehlikesi seviyesini 3 yapacağım. Komik olan şey ise şu: Ben Yahudi düşmanı olamam çünkü zaten siyahlar da Yahudi. Aynı zamanda siz benimle oyun oynadınız ve gündeminize karşı çıkan herkesi silmeye çalıştınız" ifadelerinin yer aldığı bir paylaşım yapmıştı.

West’in “Beyazların Hayatı Önemlidir” çıkışı ve bununla ilgili Gigi Hadid, Justin Bieber, rapçi Diddy ile tartışmasının ardından, dün sabah erken saatlerde Instagram, “platformun politikalarını ihlal ettiği” için West’in birkaç gönderisini sildi.

West daha sonra Twitter hesabından Yahudilerle ilgili ırkçı bir paylaşım yaptı. Twitter ise West'in tweetlerinin platformun kurallarını ihlal ettiğini söyleyerek paylaşımını kaldırdı. Twitter’dan yapılan açıklamada, “Bu tweet Twitter kurallarını ihlal etti” denildi.

West önceki günlerde Paris Moda Haftası’nda Yeezy adlı markasını sunarken giydiği “White Lives Matter” (Beyazların Hayatı Önemlidir) yazılı tişörtü ile tepki toplamıştı. Afro-Amerikalı George Floyd'un Minneapolis'te polis tarafından öldürülmesiyle başlayan ırkçılık karşıtı “Black Lives Matter” (Siyahi Hayatlar Önemlidir) hareketine göndermede bulunan tişört sebebiyle West sosyal medya platformlarında eleştirilmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol