AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, kapalı alanlarda maske kullanma zorunluluğunun toplu taşıma araçları ve sağlık kuruluşları dışında tamamen kaldırıldığını duyurdu. Erdoğan, "Sadece toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarında maske uygulamasına, vakalar binin altına düşene kadar bir müddet daha devam edilecektir" diye konuştu.

Kapalı alanlardaki maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün toplandı. Toplantının ardından yeni kararları AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, duyurdu.

Kapalı alanlarda maske kullanma zorunluluğunun tamamen kaldırıldığını belirten Erdoğan, toplu taşıma araçları ve sağlık kuruluşlarında bir süre daha devam edileceğini kaydetti. Erdoğan, "Sadece toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarında maske uygulamasına, vakalar 1000'in altına düşene kadar bir müddet daha devam edilecektir" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Bilindiği gibi dünyamızın son 2 yılı bu salgının gölgesi altında geçti. Bu süreç kısa sürede her alanı etkileyen krize dönüştü.

Ülkelerin her biri kendi kapasite ve kabiliyetleri ölçüsünde salgınla mücadeleye girişti. Hastaneden sağlık personeline, solunum cihazından aşıya kadar her başlık altında ciddi sıkıntılar yaşandı. Koskoca devletlerin havalimanlarında, sınır kapılarında maske kapma kavgasına giriştiklerine hep birlikte şahit olduk.

Maruz kaldığı büyük yükün altında ezilmeyen sağlık alt yapımız ve fedakarlıklarına hep birlikte şahit olduğumuz sağlık çalışanlarımızla Sağlık Bakanımızın koordinasyonunda, dünyada örnek bir varoluş mücadelesini ortaya koyan bu heyeti kutluyorum.

Diğer ülkelerde insanların sağlık kuruluşlarına erişimi sınırlanırken, biz sadece salgın döneminde şehir, devlet hastaneleriyle 16 binin üzerinde yeni yatağı da hizmete açtık. Salgınla en etkili mücadeleyi yürütürken toplumsal ihtiyaçların karşılanmasında da herhangi bir zafiyete müsaade etmedik.

Her alanda olduğu gibi salgınla mücadelede de yol göstericimiz bilimin ışığı bilim insanlarımızın gayretleri olmuştur. Yönetim olarak bize en büyük desteği Bilim Kurulumuz ve alt çalışma gruplar vermiştir.

Salgının başlangıcında bilinmeyen, tanınmayan bir virüsle karşı karşıya gelinmiş olmasının yol açtığı belirsizlikler vardı. Virüsün kaynağı olarak gösterilen Çin’den gelen bilgiler dehşet bir tablo ortaya koymaktaydı. Kendi verilerimizi analiz ettikçe bilgilerimizi geliştirdik. Kendi mücadele yöntemlerimizi oluşturduk. Yerli solunum cihazından tanı kitine aşı üretimine kadar pek çok başarıya hep birlikte imza attık. Bugün dünyada kendi aşısını üretebilen 9 ülkeden biriyiz.

Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünya bu konuda hiç de hayırla yad edilmeyecek bir yaklaşım sergilemiştir. Kendi güvenlikleri dışında hiçbir şeyi umursamayan ülkelerin tehditler karşısında bu bencilliği tarihin utanç sayfalarına kaydedilmiştir. Türkiye olarak bu süreçten çıkardığımız ders diğer alanlar gibi sağlık alt yapısı konusunda kendi kendimize yeterli hale gelmemizin şart olduğudur.

Salgının artık kitlesel bir tehdit olmaktan çıkmasıyla birlikte Avrupa ülkelerinin hemen tamamı kısıtlamaları kaldırmıştır. Ülkemizin de bu aşamaya geldiğine inanıyoruz. Nitekim bugün yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında bu hususlar enine boyuna değerlendirilmiştir. Bilim Kurulumuz bundan sonra olağanüstü bir durum olmadıkça düzenli toplantıya ihtiyaç kalmadığı görüşüne varmıştır. Sağlık Bakanlığımız ise Salgın Yönetimi Eylem Planı çerçevesinde çalışmalarını yine sürdürecektir.

"KAPALI ALANLARDA MASKE KULLANMA ZORUNLULUĞU KALDIRILMIŞTIR"

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 3 yıldır çeşitli kapsamlarda uygulanan kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu tümüyle kaldırılmıştır. Sadece toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarında maske uygulamasına vakalar binin altına düşene kadar bir müddet daha devam edilecektir.

Bilim Kurulumuzun önerisi ileri yaşlardaki kişiler ile kronik hastalığı, hastalık şüphesi ve riskli gruplarla teması olanların maske kullanmaya devam etmeleri yönündedir. Bilim Kurulumuz, kronik hastalar ve yaşlılar başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın salgına karşı en büyük kozumuz olan aşıların hatırlatma dozlarını ihmal etmemelerini de önermektedir."

BAKAN KOCA'DAN PAYLAŞIM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Okullarda ve diğer kapalı alanlarda maske mecburiyeti kalktı. Toplu taşıma araçlarıyla sağlık kuruluşları, vaka sayısı 1.000'in altına düşene kadar uygulamada istisnayı teşkil ediyor. Çok yakında yüzümüzün akıyla maskesiz hayata geçiyoruz. Dün 2.604 olan vaka sayısından bu belli!" ifadelerini kullandı.