birgün

29° AÇIK

EĞİTİM 26.03.2020 06:37

Kapalı okula tahta projesi

FATİH projesi kapsamında okullara 18 bin etkileşimli tahta alınmasına tepki gösteren Eğitim Sen’li Bozdoğan, “Kaynak varsa süreçte mağdur olan öğretmenlere aktarılsın” dedi

Kapalı okula tahta projesi

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Çocuklara idam görüntüleri izlettirilen uzaktan eğitimin ilk gününün sorumlusu olarak gösterilen Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, 18 bin adet etkileşimli tahta alınmasına ilişkin 17 Nisan’da ihale yapılacağını duyurdu. Müdürlüğün, ‘FATİH Projesi’ kapsamında yapacağı etkileşimli tahta ihalesini eleştiren Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, “Kaynak varsa eğitime verilen ara nedeniyle mağdur olan öğretmenler için kullanılmalı” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel de başarısızlığı tescillenen projede ısrar edilmesini eleştirdi.

Kamuya maliyeti 2 milyar TL olan ve 1 milyon 438 bin tabletin depolarda çürümeye terk edilmesi ile ilk etabı sonuçlanan FATİH Projesi kapsamındaki hizmet alımlarının hız kesmeden devam ediyor. Bakanlık, okulların tatile girmek zorunda kaldığı bir dönemde proje kapsamında 18 bin adet etkileşimli tahta almak için harekete geçti.

Böyle bir dönemde MEB’in ihale yapmayı planlamasının düşündürücü olduğunu ifade eden Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, “Ücretli öğretmenler, usta öğreticiler, özel rehabilitasyon merkezlerinde çalışan arkadaşlarımızın yaşadığı ekonomik sorunların, kaynak yokluğundan kaynaklı çözülemediği bir zamanda, bu ihalenin yapılmasını anlamak mümkün değil” diye konuştu.

İKTİDAR ÇAĞI YAKALAYAMADI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel de 23 Mart’ta başlayan uzaktan eğitimin MEB’in uzaktan eğitime ilişkin kapsamlı bir eylem planı olmadığını söyledi. Eğitimde bugün gelinen süreci plasız krizi olarak tanımlayan Açıkel şöyle devam etti: “Bugün yaşanan sorun, bir plansızlık krizidir. Ülkemizin bilgi toplumuna dönüşümünü kolaylaştırmak için çok daha verimli geçirilmesi gereken yıllar, AKP iktidarınca plansız şekilde tüketilmiştir. Eğitim konusunda AKP, Türkiye’yi küresel liglerde rekabet edemez bir noktaya sürüklemiştir.”

ÖZEL OKUL ÜCRETLERİ ÖDENMEYE DEVAM EDİLECEK

Koronavirüs salgını nedeniyle eğitim ve öğretime ara verilmesinin ardından merak edilen özel ücretlerine ilişkin açıklama geldi. Türkiye Özel Okullar Derneği’nin açıklamasına göre özel okullar eksik kalan eğitimi, okullar açıldıktan sonra yüz yüze eğitimle verecek. Ancak açıklamada okulların açılması yeni eğitim dönemine sarkarsa ne olacağına ilişkin bir ifade yer almadı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız