birgün

25° AZ BULUTLU

EKONOMİ 05.10.2018 09:18

Kapanan işyeri sayısı 80 bine dayandı

Kriz, etkisini yaşamın her alanında hissettirirken bu yıl kapanan işyeri sayısının geçen yıla göre yüzde 12 oranında arttığı ve 78 bin işyerinin kapandığı ifade edildi

Kapanan işyeri sayısı 80 bine dayandı

2018’in ilk dokuz ayında kapanan işyeri sayısı yüzde 12 artarken, açılan işyeri sayısındaki artış yüzde 0.82’yle sınırlı kaldı.

Türkiye son dönemde yüksek enflasyon ve Türk lirasının değer kaybıyla birlikte ekonomik açıdan sıkıntılı bir dönem geçiriyor. Yıllık enflasyon yüzde 24.52 olurken, dolar 6 liranın, avro 7 liranın üzerinde seyrediyor. Yazılı açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi’nde yayımlanan ilanlara göre, ocak-eylül döneminde 174 bin 719 işyerinin açıldığını, 78 bin 944 işyerinin kapandığını açıkladı.

Palandöken, esnaf ve sanatkarların 280 bin 686’sını kadınların, 1 milyon 457 bin 326’sını ise erkeklerin oluşturduğunu vurguladı. Palandöken, yılın 9 ayında kapanan iş yeri sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12.12 arttığına dikkati çekerek, şunları söyledi: “Geçen yılın 9 aylık döneminde 70 bin 408 iş yeri kapanırken bu yıl aynı dönemde iş yeri kapanışları 8 bin 536 artış gösterdi. Bu yılın 9 aylık döneminde 2017’nin aynı dönemine göre açılan iş yeri sayısı yüzde 0.82 arttı. Geçen yılın 9 aylık döneminde 173 bin 299 iş yeri açılırken, bu yılın aynı dönemde işyeri açılışı bin 420 arttı. Son zamanlarda yaşanan ekonomik daralma, esnaf ve sanatkarların iş yeri kapanışlarına yansıdı. Yılın 9 aylık döneminde iş yeri kapanışları artarken, açılışlar sınırlı kaldı.”

Kardeşin duymaz eloğlu duyar!
Öte yandan AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök, ‘kriz yok’ diye açıklama yaparken abisinin şirketi konkordato istedi. Ekonomide yaşananların aslında ülke gerçekleriyle bağdaşmadığını, bir krizin söz konusu olmadığını iddia eden AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök’ün abisinin şirketinin on beş gün önce konkordato istediği ortaya çıktı. Ekonomide yaşanan çöküşün ardından şirketler peş peşe konkordato ilan ederken, bu kervana AKP Denizli Milletvekili Nülgün Ök’ün abisi İsmail Aslan da katıldı. 1 Ekim’de meclisin açılış töreni için yazılı bir açıklama yapan Nilgün Ök, ekonominin kötü gittiğini söyleyen fırsatçıların ekonomik bir darbe yapma telaşında olduklarını ifade ederek ülkede bir krizin olmadığını iddia etmişti. Ancak borçlarını ödeyemeyen Nilgün Ök’ün ağabeyi İsmail Aslan’ın şirketi Aslan Tekstil’in 20 Eylül’de mahkeme kararı ile konkordato ilan ettiği ortaya çıktı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız