birgün

24° HAFİF YAĞMUR

EĞİTİM 17.04.2021 10:12

Kapanan okula ödenen ücretin iadesi yapılmalı

Kamu Denetçiliği Kurumu, KHK ile kapatılan okullara ödenen ücretlere ilişkin emsal bir karara imza attı. Ombudsman, bir velinin başvurusu üzerine, kapatılan okula ödenen ücretin iade edilmesine ilişkin tavsiye kararı aldı.

Kapanan okula ödenen ücretin iadesi yapılmalı

Mustafa M. BİLDİRCİN

OHAL kapsamında kapatılan FETÖ okuluna ödenen ücretin iadesi talebiyle Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) yapılan başvuru, olumlu sonuçlandı.

KDK’ye başvuran veli, iki çocuğunun kayıtlı olduğu Denizli’deki okulun, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından kapatıldığını belirtti. Darbe girişiminden önce okul ücretini peşin ödediğini kaydeden veli, “FETÖ okulu” olduğu belirlenen okula toplamda 10 bin 85 TL ödediğini kaydetti.

VALİLİK REDDETTİ

Başvuruda, ücret iadesine ilişkin Denizli Valiliği’ne yapılan başvurunun, “Kesin dönem tespiti yapılamadığı” gerekçesiyle reddedildiği de belirtildi. Veli, valiliğin talebini reddetmesi üzerine başvuruda bulunduğu KDK’ye sunduğu dilekçede, alamadığı hizmet için ödediği ücretin iadesi talebini yineledi. Velinin başvurusunu inceleyen Kamu Başdenetçisi, alacak talebinin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. İncelemenin ardından alınan kararda, “Mevzuatta belirtilen şartları taşıması halinde” velinin alacak ve istihkak taleplerinin karşılanmasına yönelik Denizli Valiliği’ne tavsiyede bulunulmasına karar verildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol