birgün

27° AÇIK

EKONOMİ 17.07.2021 09:52

Kapanan şirketlerde yılın rekoru

Kapanan şirketlerde yılın rekoru

Ekonomi Servisi

Ekonomik kriz borç batağında olan küçük işletmelere kepenk kapattırıyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), haziran ayında kurulan ve kapanan şirketlere ilişkin verileri yayımladı.

Kapanan şirket sayısı 2021’in rekorunu kırdı. Buna göre haziran ayında kapanan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 120,5 arttı. Mayıs ayında 556 şirket kapanırken haziranda bin 226 şirket kapısına kilit vurdu. Yılbaşından bu yana ise toplamda 5 bin 597 işletme kepenk kapattı. Kapanan işletmelerin 4 bin 449’u limited şirketlerden oluştu.

Kapanan şirket sayısı geçen yılın haziran ayına göre de yüzde 10,3 oranında arttı. 2020 yılının haziran ayında bin 112 şirket kapanmıştı. Öte yandan haziranda geçen yılın aynı ayına göre, kurulan şirket sayısı yüzde 0,4, kooperatif sayısı yüzde 2,4, gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 24,1 azaldı. Geçen yıl haziran ayında 9 bin 596 şirket kurulurken bu yıl 9 bin 560 şirket kuruldu.

Haziranda kapanan şirket ve kooperatiflerin 405’inin toptan ve perakende ticaret, motorlu taşıtların ve motosikletlerin onarımı, 196’sının inşaat, 169’unun imalat sektöründe olduğu kayıtlara geçti.

Kapanan gerçek kişi ticari işletmelerden 613’ünün toptan ve perakende ticaret, motorlu taşıtların ve motosikletlerin onarımı, 231’inin inşaat, 145’inin imalat sektöründe faaliyet gösterdiği belirlendi.

Haziranda 120 kooperatif kurulurken, bunların 46’sı konut yapı kooperatifi, 37’si işletme kooperatifi, 12’si tarımsal kalkınma kooperatifi olarak iş başı yaptı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol