birgün

16° AÇIK

MEDYA 07.01.2020 14:39

Kapanan yandaş Star ve Güneş'in 203 bin okuru gazete almaya küstü

Bu haftaki tiraj raporlarına göre kapanmadan önce toplamda 203 bin satan Star ve Güneş gazetelerinin okurları diğer hiçbir gazeteyi satın almadı, yazılı basına ‘küstü’

Kapanan yandaş Star ve Güneş'in 203 bin okuru gazete almaya küstü

Tiraj raporlarına Star ve Güneş gazetelerini aldığı görünen 203 bin okur, gazetelerinin geçen hafta kapanması ardından diğer hiçbir gazeteye geçmedi, yazılı basını takip etmeyi bıraktı.

Türk Medya'ya bağlı Star ve Güneş gazeteleri 31 Aralık 2019 günü baskı hayatına son verdi.

37 yıllık Güneş gazetesi ve 20 yıllık Star gazetesi yayın hayatlarına bundan böyle dijitalde devam etme kararı aldı. Şirketteki yönetim pozisyonları da buna göre yeniden düzenlendi.

Grupta sadece Akşam gazetesi basılmaya devam ediyor.

Kapanan iki gazete, resmi rakamlara göre basıldığı son güne kadar toplam 203 bin tiraja sahipti. Bu rakamlar Star için 101 bin, Güneş için ise 102 bindi.

Gazeteler kapandıktan sonra gelen tiraj raporlarında ise hiçbir gazetenin tirajında hatrı sayılır bir yükselme kaydedilmedi.

Grubun basılı hayatta kalan son gazetesi Akşam'ırn tirajı 6 bin yükselirken, aynı doğrultuda yayın yapan Sabah gazetesi 6 bin, Takvim 8 bin, Hürriyet 5 bin tiraj arttırdı. Aynı dönem muhalif çizgideki Sözcü de tirajını 6 bin civarında yükseltti.

Resmi rakamlara göre Star ve Güneş'in kapanmasının ardından 203 bin okurunun yeni bir adrese yönelmediği ve gazete okumaktan vaz geçtiği anlaşılıyor.

Öte yandan resmi tiraj raporlarının gerçek rakamları yansıtmadığı ve gazetelerin basın ilan gelirlerinin düşmemesi için tirajlarını olduğundan fazla gösterdikleri yıllardır konuşulan iddialar arasında.

Kaynak: Independent Türkçe

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız