birgün

29° AZ BULUTLU

Karaburun’da yüzer iskele için referandum yapılacak: "Son sözü halk söyleyecek"

Karaburun’da başlayacak vapur seferleri öncesi, gemilerin yanaşacağı yüzer iskelenin nereye kurulacağına yurttaşlar karar verecek. Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, referandum ile son sözü Karaburun halkının söyleyeceği ifade etti.

BİRGÜN EGE 22.03.2022 15:01
Karaburun’da yüzer iskele için referandum yapılacak: "Son sözü halk söyleyecek"
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

İzmir'in Karaburun ilçesinde başlayacak vapur seferleri öncesi, gemilerin yanaşacağı yüzer iskelenin nereye kurulacağına yurttaşlar karar verecek. Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, 25 Mart 2022 Cuma günü yapılacak referandum ile son sözü Karaburun halkının söyleyeceğini belirtti.

Erdoğan, ilçe merkezindeki İskele sahilinde yapılması planlanan yüzer iskeleye bazı yurttaşların karşı çıktıklarını belirterek; İZDENİZ bünyesindeki katamaran tipi gemilerin yanaşabileceği yüzer iskele için en uygun yerin neresi olacağı konusunda detaylı bir çalışma yapıldığını anımsattı. Erdoğan; İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZDENİZ ve Liman Başkanlığı uzmanlarının yaptığı teknik çalışmada, İskele sahilinde yapılacak dar kapsamlı bir dip taraması ile sahildeki kronman betonunun 15 metrelik bir bölümünün yüzer iskele koymaya en uygun yer olduğuna karar verildiğini belirtti. İskele sahilinin kuzey ucunda, önceki yıllarda Turyol teknelerinin yanaştığı iskelenin katamaran gemiler için uygunsuz ve güvenliksiz olduğunu vurgulayan İlkay Girgin Erdoğan, referandum ile son sözü Karaburun halkının söyleyeceğine dikkat çekti.

ÇOĞUNLUĞUN GÖRÜŞÜ DOĞRULTUSUNDA HAREKET EDECEĞİZ

Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Önümüzdeki yaz aylarında başlaması planlanan ve ilçemiz ekonomisine önemli katkılar sağlamasını beklediğimiz İzmir-Karaburun vapur seferleri konusunda, hemşehrilerimizin iradesini görmek istiyoruz. Örneği Urla’da bulunan yüzer iskelenin aynısı Karaburun’da da olacak. Deniz içinde herhangi bir inşaat faaliyeti olmayacak. Deniz ekosistemini bozacak bir müdahale de olmayacak. Biz Karaburun Belediyesi olarak sadece yaz aylarında sabah ve akşam olmak üzere birer kez geminin yanaşacağı yerin uygunluğu konusunda uzmanlarla aynı görüşe sahibiz. Ancak tepki gösteren ve demokratik haklarını kullanarak eylem yapan vatandaşlarımıza da elbette saygı duyuyoruz. Bu amaçla ikametgâhı Karaburun ilçe sınırları içinde olan tüm hemşerilerimizi, 25 Mart 2022 Cuma günü 09.00-17.30 saatleri arasında, Karaburun Belediyesi Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşecek olan halk oylamasında oy kullanmaya davet ediyoruz. Karaburun Belediyesi olarak halkımızı ve ilçemizi yakından ilgilendiren bu konuda, çoğunluğun görüşü doğrultusunda hareket edeceğiz.”

YURTTAŞLAR TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Karaburunlu yurttaşlar projenin iptali için geçen günlerde eylem gerçekleştirmişti. Projenin bölgeye zarar vereceğini belirten yurttaşlar, projenin yerinin değişmesi çağrısında bulunmuştu. Yurttaşlar ayrıca sosyal medyadan imza kampanyası da başlatmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol