birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Karaburun Kaymakamı’yla ilgili 154 habere erişim engeli getirildi

GÜNCEL 28.02.2022 09:03
Karaburun Kaymakamı’yla ilgili 154 habere erişim engeli getirildi
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

İzmir’de Karaburun Kaymakamı’nın talebi üzerine 154 internet sitesindeki haberlere erişim engeli getirildi. Geçen yıl aralık ayında Karaburun Kaymakamı Serap Özmen Çetin’in göreve başladıktan sonra Mordoğan Çatalkaya Mevkii’nde satın aldığı bin 347 metrekarelik bir araziyle ilgili iddialar gündeme geldi. İddiaya göre Kaymakam Çetin tapuda arsa olarak görülen ancak ilçenin geçerli imar planlarında tarım alanı olan bir araziyi Karaburun’un Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmesinden sonra satın aldı. Kaymakam Çetin’in Özel Koruma Bölgesi ilanıyla ilçedeki geçerli tüm imar planlarının askıya alındığı dönemde satın aldığı araziye ‘Zeytin Salamura Tesisi’ ve ‘ev’ yapmak için yapılaşma izni aldığı, ardından da araziyi sattığı öne sürüldü.


Söz konusu haberlerin ardından Kaymakam Çetin’in talebi üzerine İzmir 6’ncı Sulh Ceza Hâkimliği tarafından 154 internet sayfasına ‘kişilik haklarına saldırı’ ve ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’ gerekçesiyle erişim engeli kararı verildi.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan erişim engeli kararını Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP’li Bakan, “Karaburun Kaymakamı Serap Özmen Çetin hakkındaki bu iddialarla yönelik açıklamanız nedir? Kaymakam Serap Özmen Çetin hakkında, görevi kötüye kullanmak suretiyle haksız menfaat sağlanması iddialarına yönelik adli ve idari soruşturma başlatılmış mıdır?” diye sordu.

Erişim engeli kararına itiraz edeceklerini ifade eden CHP’li Murat Bakan, kararı veren hâkimi de Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na şikâyet edeceklerini aktardı. Bakan, şunları söyledi: “Bu karar basın özgürlüğünün, halkın haber alma hakkının ve ifade özgürlüğünün ihlalidir. Kaymakam hanım hakkındaki iddialara, İçişleri Bakanı önergemize yanıt veremiyor. İddialara dair bir açıklama yapılmaz, idari soruşturma açılmaz, konuyla ilgili bütün haberlere erişim engeli getirtirseniz; bunu bir cevap olarak kabul etmemiz gerektiğini anlarız.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol